130 1722. 21 April bevindt op 15 graden, ofte 15 graden en 15 minuten Zuyder breete, alvvaer het Eyland Zonder grond ge' plaatst is, en het effen water syn beginsel heeft- Voorts is vastgesteld alhier stand te houdenom dé coursen als dan nader te reguleeren, 't sy Zuyden Zuyd-Zuyd-West of Zuyd-Westsoo als men sal be! vinden te b.ehooren. En eyndeling wat de uytdeeling van 't randsoen van waterals mede van de verstrek king van tabak aan het volk concerneert, soo is het selve met gelyke toestemming van alle goedgekeurd. Aldus geresolveerd en gearresteerd in 't Schip en ten" daege ut supra. (Was geteykend) Jacob Roggeveen, Jan Koster, Cornelis Bouman, Roelof Rosendaal, Jacob van Groeneveld, Cornelis van Aelst, Willem Willemsei! Espeung en Jan Juriaansen de Roy." 22. Hadden ingevolge onse hoogmetingde Zuy der breete van 25 graden 46 minuten, en de gegiste lenkte van 255 graden 41 minuten, de cours was Noord-West, de wind van 't Oosten tot het Noorden ten Oostenbramseyls en ongestadige koeltendes nachts regenvlaegjesvoorts goed weder. Van daeg in de vooriüiddag is een matroos overleden, zynde de vierde. 23. Was de bevonden polus hoogte 25 graden 6 munuten bezuyden den Equator, en de gegiste lenkte 255 graden 30 minutende gekoppelde cours Noorden ten Westende wind van 't Noorden tot het West-Zuyd-Westenmet ongestadige koelten, regen- buyen en een harde fravaad uyt het Westen, doch duurde niet lang. 24, 1722. 24 April. 131 Kregen in het 5de glas van de tweede of jionde-wagt een sterke travaad uyt het Zuyd Westen: hadden met Noorder Zon de bevonde Zuyder breete van 23 graden 53 minuten en de gegiste lenkte van 254 graden 21 minutende gekoppelde cours was Noord-West Noord, de wind van het Westen tot het Zuyd-Oosten met ongestadige koelten echter goed weder. Vertrouwen met het ondergaen van de Zon den Tropicus Capricorn!of de Zonne-keerkring van den Steenbok te passeeren. Naer het uytwysen van eene avond-peyling bevonden l graad 56 minuten Noord-Ooster miswysing van 't Compas. 25. Gisten des middags te syn op de breete van 21 graden 59 minuten bezuyden de ^Equinoctiaalen op de leekte van 252 graden 17 minuten de cours was Noord-West 40 mylende wind Zuyd-Zuyd-Oost en Zuyd-Oost, met een sterke doordringende marseyls koelte en een swaere hooge Zee uit het Zuyd-Zuyd- Westengoed wedermaer een betooge lucht. 26. Hadden de bevonden Zuyder polus hoogte van 20 graden 40 minutenèn de gegiste lenkte van 250,graden. 21 minuten, de cours was Noord-West, de wind Oost-Zuyd-Oost en Zuyd-Oostmet een styve marseyls koelte en hooge rolling der Zee uyt het Zuyd-Zuyd-Westensoo dat met goede reden soude konnen gevraegt wordenwaerom dese Zee by uytne- mentheyd boven anderede naem voert van Mare Paci- jicurn of Vreedsame Zee Indien nu geantwoord wordt dat desselfs denominatie afkomstig is van haere wer king, aengesien dit oord der Wereld van onstuimige en

Archief | 1838 | | pagina 86