132 1722. 27 April. en harde stormwinden niet ontrust noch periculeus be vonden werd; soo is de rcplyk, dat die benaming inet meerder regt aen de JEthiopkische Zee te appro- priëren is: want van Cabo de bona Esperanga naer de iniddellyn seylendesoo sal men van de 30 tot do 5 graden Zuyd (hoedanig dese dus genaemde Vreedige Zee bepaeld wordt) geen stormen ontmoeten; daer en boven sal men door een swaere en hoog op eenloo- pende Zee uyt het Zuyden of Zuyd-Westen öiet ge schokt en geslingerd wordengelyk de ondervinding ons ten vollen overtuygt. 27. Bevonden te syn op de Zuyder breete van 19 graden 15 minuten en op de gegiste lenkte van 248 graden 54 minutende cours was Noord-Westde wind Oost-Zuyd Oost en Zuyd-Oost, met een gemeene marseyls koelte en hooge Zee als boven. 28. Was onse bevonde Zuyder polus hoogte 18 graden 8 minutenen de gegiste lenkte 247 graden 42 minutende cours Noord-Westde wind tusschen het Zuyd-Oosten en 't Zuydenmet een bramseyls en slapper koelteseer goed en aengenaem weder. 29. 1722. 29 April. 133 29. Hadden met Noorder Zon de bevonde Zuyder breete van 17 graden 27 minuten, en de gegiste lenkte yan 246 graden 55 minuten, de cours was Noord-West, je wind Zuyd-Oost en Oost-Zuyd-Oostmet een slap bramseyls koeltjegoed weder. 30, Bevonden des middags onse breete te syn 16 graden 47 minuten Zuyden de gegiste lenkte 246 graden 3 minutende cours was Noord-Westde wind Oost-Zuyd-Oost en Zuyd-Oost, met een slap koeltje en goed weder. Sagen in de voormiddag een geer kleyn schildpadje en veel meeuwendie wy in ettelyke dagennoch ook andere soort van vogelen niet gesien hadden. Naer het uytwysen van een morgen- peyling der Zonbevonden de Noord-Ooster afwyking van het Compas te wesen él graden 4 minuten. Mey* 1, Kregen ingevolge de genomene hoogte der Zonde breete van 15 graden 53 minuten bezuyden de middellynen de gegiste lenkte van 245 graden 7 minuten, de cours was Noord-West, de wind tus schen het Oost-Zuyd-Oosten en het Noord-Oost ten Noordenmet regenvlaegjes en een bramseyls koeltje. 2. Deden met het uytgaen van de dagwagt aen ons geselschap zeyn om van cours te veranderenaen- gesien wy vaststeldende breete van 't Honden Ey- landleggende op 15 graden 12 minuten Zuyd, bekow men te hebben, en regt West te stuurengelyk de Resolutieop den 2i April jongstleden in Raade ge- na- C) Onze Commandeur bevond zich hier binnen den Zuider-keer- kring, in jlpril. Kotzebue in February 1824, en zegt: d dat n het geringe geschommel van het Schip tusschen de keerkringen den Zeelieden toelaat zich met bezigheden onledig te houden, tot wel ke zij anders zelden gelegenheid hebbenzoo dat men er zelfs a nette en juiste teekeningen kan vervaardigen." (Vour Kotzebue Nieuwe ondekhings-reizeI. D. bladz, 79.) Deze Zeestilte schijnt dus soms uitzonderingen te lijden.

Archief | 1838 | | pagina 87