148 1722. 21 Mei. alleen bevreesd voor 't verlies de Galkv i ii j maer ook voor alle onse afgesondene vaertuygen. Tegena de aankoniste van den avond spraken wy Capitain Bouman, hem seggende, dat men gedurende desen nacht over en weder soude houden, om met den d aan de lykant van het Eyland te loopenhet welk goedgevonden is. 21. Hadden de wind als voren met eene gereefde marseyls koelte en hooge Zee. Liepen omtrent Zons opkomst naer de lykant van het Schadelijk Eyland alwaer wy slecht water vonden setten onse boot uyt en stuurden deselve naer den wal met twee onser stuurluyden waervan een in de boot tot bewaring van dien soude blyvenen de andere over land met een brief van my naer Capitain Rosendaal gaen om die te overhandenhetwelk Capitain Bouman insgelyks heeft gedaenafvaerdigende drie man met een canoe die op het Eyland van Jan Ferdinando uyt een boom was gehouwen en uytgehold naer den wal om te verstaen in wat staet de Galeysyn boot en chaloup was. Omtrent het ondergaen van de Zon kwam de boot met onsen afgesonden weder aen boord mede brengende een brief ten antwoordedie in substantie behelsdedat alle aengewende dcvoi- renom het Schip te sal veren vruchteloos waren ge weest dat het selve geborsten en vol water was sonder eenige levensmiddelen of 't geene naemwaer- dig is, te hebben konnen bergen; dat hy en het volk mot den eersten naer de lykant van het Eyland sou den komen door de hulp van onse chaloupendie door Schadelijk Eiland. 149 doof de swaeïe branding over de klippen op het strand slagen warenwaerdoor een chaloup-roeycr van het Schip TïïIEN H ov EN verongelukt en aldaer begraven was. Voorts maekten ons onse afgesonde- „e bekent, dat sy de chaloupen over den soom van het land in het binnen water, hetwelk een groote hal ve myl breed en zout is, souden brengen, en dus piet het volk haer kooygoed, rokken, broeken en diergelyke kleynigheden 't geen seer kleyn van be lang was, overvaren; en dan vervolgens deselve naer den lykanthet binnen water gepasseert synde we derom over den soom of rand van 't Eyland trekken en sleepen, om aen 't boord der Scheepen gebragt te worden: deselve stuurman berigtte ook, dat hy gaen- de langs den binnen-oever van 't Eyland, 19 a 20 Hutten had geteld, die van menschen bewoond wier den want dat hy houtskooleen bamboesstok met een net en glad gcmaekt handvatsel en een kleyn stuks ken leer vondvan 't welke hy de twee laetste aen boord bragt; geloovende dat die menschen, door het sterk schieten van DE Galey, verbaesd en ver schrikt géVvorden synde als hoorende iets ongehoords naer den Noordhoek van 't Eyland gevlugt waeren. Éyndelyk dat de boot van 't Schip Tn l ENH ovE N die nog op dreg lagverloren wasindien de wind niet uytschoot om het van lager wal af te leggen en boven winds te raken. Met Noorder Zon bevonden ons op de Zuyder breete van 14 graden 41 minuten. 22. Konden wy des morgens geen land sien want voor de wal bevreesd synde om de harde wind van

Archief | 1838 | | pagina 95