143 den steen, in die van 1500 leest men vachter backsteene" terwijl in die van 1568 sprake is van //backsteenhove" Om nn op de hiervoren genoemde rekening terug te komen, deze heeft tot opschrift: //Rekeninge Adolf ïïerdinck, raidt des Keysers ende zynen rentmeester van Bewester Schelt in Zeellandtvan der administracie ende handelingheby hem gehadt om de makinge van eenen nieuwen sgravensteen ofte vauge- nisse binnen der stede, van Middelburchende omme den ouden sgravensteen of te brekene in den jairen vijftienhondert zeveuentwintich ende achten twinti chende dit by ordonnantie van den heeren van der fmancie der Keyserlicke Majesteyt ende by advise van den heeren van der Rekencamere in den Hagewelcke rekeninge gemaect es in pondenscellingen ende penninghen van veertich grooten Vlaems tpondt'b Be rekening is op perkament geschreven, met andere van dcnzelfdeu rentmeester in een band vereenigd, en werd blijkens eene aanteekening boven het opschrift, door 's Rentmeesters klerk Blo ris van Dam ten Hove overgebracht den 23 Juli 1530. Ze bevat zeer uitgebreide omschrijvingen van de werk zaamheden en leveringen, zoowel als van de inrichting van het nieuwe gebouw. De uitgaven zijn in de volgende hoofdstuk ken verdeeld: 1°. aankoop van steen, 2°. kalk, 3°. metselwerk, 4°. aankoop van witten arduin en anderen harden gehouwen steen, 5°. aankoop van hout, 6°. timmerwerk, 7°. //scrijnwerck" (waaronder men het maken der betimmering van sommige ver trekken verstond), 8°. ijzerwerk, 9°. leidak, 10°. glazenma- kerswerk, 11". houtzagen, "12°. allerhande arbeidsloon, 13°. allerhande behoeften, 14°. andere behoeften, 15°. //andere uuyt- geven van gaigen ende sallaris". Blijkens het hoofd of opschrift is de rekening gesteld in ponden van veertig grooten. Eigenlijk vermeldt ze de uitgaven in ponden Ylaamsck, met herleiding in ponden Hollandsch op den kant, voor de samentelling. Het oude gevangenhuis werd door de Middelburgsclie met-

Archief | 1902 | | pagina 415