54 gerechtigheidklaar vertoond uit de nagelaten geschriften van P. van Hattem" door Mr. Jacob Roggeveen, waarvan het eerste deel in 1718 het licht zag, maakte een zoo geweldigen indruk, dat de regeering van Middelburg uit eigen beweging het boek deed ophalen, waarvoor de kerkeraad den magistraat dank betuigde in een uitvoerigen brief, waaruit de onchriste lijke geest der predikanten Carolus Tuinman en Petrus Immens tegen de //heilloozegoddelooze en atheïstische liber- tynen, die men wenschte zóó te straffen als de geestelijke en menschelijke wetten omtrent openbare Godslasteraars en be- roerders van land en kerk statuëerenduidelijk sprak. Aan Roggeveen werd door de overheid het verblijf te Middelburg, later ook te Vlissingen ontzegddoch bij zijne vrienden te Arnemuiden vond hij een welkom verblijf, waar hij in 1719 het tweede en derde deel van /Ps Werelds afgod" kon uitgeven. De miskenning, waaraan hij bloot stond en de haat, die hem vervolgde, hebben ongetwijfeld het geliefkoosde plan des va ders bij den zoon doen rijpen om eene ontdekkingstocht naar het onbekende Zuiden te doen welk voornemen door zijn broeder Jan, eveneens een bekwaam aardrijkskundige, werd onder steund die evenals de vader in het bestaan van het denkbeeldige Australia van admiraal de Quiros (begin 17° eeuw) vast geloofde. Het gelukte den reeds 62-jarigen Mr. Jacob, om de be windhebbers der W. I. Compagnie te bewegen drie schepen voor dat doel beschikbaar te stellen en 1° Augustus 1721 zeilden onder zijn opperbevel uit Texel: //de Arend" (vermoedelijk naar zijn vader genoemd) van 82 st. met 111 man, de //Thien- hoven" van 24 st. met 80 man en (de hoeker) //Afrikaansche Galey" van 14 st. met 33 manvoor 28 maanden uitgerust. Na in November wegens den toen reeds aan boord heerschenden scheurbuik het eiland St. Sebastiaan (Brazilië) gedurende 14 dagen als eerste ververschingsplaats te hebben aangedaan zeilde de vloot, zonder de //Tienhoven," die 17 December door mist afdwaalde, langs de Oostkust van de Palklands eilanden rond Kaap Hoorn en vervolgensna het verlaten eiland 1 a

Archief | 1911 | | pagina 104