55 Mocha op de Chileensche kust vruchteloos bezocht te hebben naar Juan Fernandez-eiland, waar men de verloren //Tienhoven" terugvonddie de reis langs de Oostkust van Staten-Eiland en rond Kaap Hoorn had volbracht en alwaar als tweede ververschingsplaats, men een drietal weken van de maanden Februari en Maart 1722 vertoefde. Van daar koerste men Westwaarts, tot men op 5 April het merkwaardige Paasch-eiland ontdekte, door Roggeveen het eerst bezocht en beschreven, maar dat hij begreep niet het //lage en zandige eiland" te zijn, door Davis in 1687 gezien en wat men sindsdien voor het voorland van het Zuidland hield. Volgens zijne instructies moest hij nu de route volgen, door Schouten en le Maiue in 1615 genomen, maar foutieve op gaven brachten hem tot de ontdekking van een aantal atollen en andere eilanden van den Paoemotoe-archipel, nl. Bedrie- gelijke Eilanden (Tikei), Schadelijke eilanden, waar hij, door stranding, de vAfrikaansche Galei" verloor, de twee Gebroeders (met de Schadelijke eilanden de King George-groep vormend), Dageraad (M a n o e hihet Waterland-eiland van Schouten en le Maiue), Avondstond (Apotaki), Meerderzorg (Aroetoea), Goede Verwachting (Rangiroa, het Vliegen-eiland van Schou ten en le Maiee) alsmede Verkwikkings-eiland (Mak a tea). Hier begin Juni aangekomen zijnde en te weinig vindende ter verkwikking zijner door scheurbuik geteisterde bemanningen werd in den breeden scheepsraad wel het denkbeeld overwo gen om het Nieuw-Zeeland van Tasman op te zoeken en daarna rond Kaap Hoorn terug te keeren, maar verworpen als te gewaagd met het oog op den toestand van manschap en victualie, welke laatste hoofdzakelijk ten gevolge van de slechte wijze van berging oneetbaar geworden was. Roggeveen zag zich nu genoodzaakt langs denzelfden weg als Schouten en le Maiue zijnen weg te vervolgen en eindigde hetzelfde lot te deelen. Ook om van den Oostmoesson in den O I. Archipel nog voordeel te kunnen trekken werd met groote haast W. N. W. waarts gekoerstwaarbij men het Vuile-Eiland (Rose-eiland),

Archief | 1911 | | pagina 105