66 de Boumanseilanden (Manoea-groep), alsmede Thienhoven (Toetoeila) en Groningen (Oepoloe) en dus de Samoa- eilanden ontdekte, maar alleen het eiland Manoea aandeed. Den 18ae" Juli, datum, waarop het afschrift van het journaal van Roggeveen eindigt, bevond men zich ten Noorden van de eilanden Nieuw-Mecklenburg en Nieuw-Hannover uit verhalen en ambtelijke bescheiden weten wij echterdat men bij die eilanden, alsmede op de Maetsuyker's reede van Tasman ter Noordkust van Nieuw-Guinea ten anker kwam, voor water en vruchten nh half Augustus tusschen Waigeoe en Djilolo doorzeilde, namens de O. I. C. bij den N.W. hoek van Boeroein de laatste dagen dier maand werd aangepraaid en den 9dtn September te Japara aankwam; 2/s der oorspron kelijke bemanningen was toen aan scheurbuik bezweken. Zich grondende op het recht der O. I. Compagnie, om alleen eigen schepen in hare wateren te duldenlieten de Gouverneur- Generaal Zwaardeckoon en raden van Tndië de schepen bij aankomst te Batavia op 3 October in beslag nemen en de ladingen, hoofdzakelijk bestaande uit Neureuburger waar en ruilartikelenten bate der O. I. Compagnie verkoopen; het protest door Roggeveen //met een zonderlinge magniticencie en ernst geuit," evenmin als zijn schriftelijk betoog, ver mochten iets uit te werken. Hem en zijne resteerende met gezellen zond men 3 December per retourvloot onder Mr. Joan van Strijen als commandeur en van der Grip als vice com mandeur naar het vaderland, waar zij in Juli 1723 aankwamen. Hoewel de bewindhebbers der O. T. C. zich beriepen op de limiet van Nieuw Guinea, in haar octrooi bepaald, durfden zij na het gebeurde met Schouten en le Maire, geen proces afwachten en boden aan eene schadevergoeding van 120,000 in eens alsmede de gages van het scheepsvolk van Batavia tot aan de havens dezer landen te betalen, eene schikking, Geenszins onjuist, beschouwde de O. I. C. den meridiaan van dien dag als de „limiet van Nieuw-Guinea." a) Hieronder moeten de eilandjes Insoe Manai en Insoe Moar worden verstaan.

Archief | 1911 | | pagina 106