58 is vermoedelijk afkomstig van Dr Leonardos Stocke l), ge boren te Veere 9 September 1710 en overleden te Middelburg 24 Maart 1775, als geneesheer aldaar. Behalve een aantal onbekende ethnologische bijzonderhedenomtrent de bezochte landenbevat dit afschriftdat begint toen het //gezelschap" zich ter hoogte van Trinidad (Z Atlantische Oceaan) bevonden eindigt, in het zicht gekomen van de naar den journaalhouder genoemde Bouman's eilanden (Manoea-groep), nautische ge gevens die een helder licht werpen op de oorzaken van het afdwa len van de //Tienhoven," die zooals overeengekomen was, de reis rond Kaap Hoorn blijkt volbracht te hebben. Daarbij springen ons duidelijker in het oog de redenendie Rogge veen bewogen hebben de reis met zoo grooten spoed voort te zetten en ook dat daaraan de stranding van de //Afrikaansche Galey" ten deele te wijten is. Tevens komt klaar aan den dag, dat Bouman in zeemanschap Roggeveen overtrof, die ongetwijfeld in wetenschappelijke kennis zijn meerdere was. Eerstgenoemde schijnt vroeger op de Noordsche visscherij ge varen en de West-Indiën bezocht te hebbenmaar was blijkbaar nooit de linie gepasseerd De nauwkeurigheid zijner waarne mingen een gevolg ook van zijne uit alles zichtbaar wordende groote plichtmatigheid, door Roggeveen soms ten onrechte in twijfel getrokken, komt ook nog te voorschijn uit de waar neming der miswijzing van de kompassenvoor een deel on afhankelijk van zijn vlootvoogd gedaan. Dr. W van Bemmelen directeur van het Koninklijk Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Bataviadie van die miswijzingen een studie maakte tot het samenstellen van een isogonen-kaart voor dien tijd en welke die nauwkeurigheid heeft kunnen opmerken, Zijn vader stond bekend als kapitein en meerdere leden zijner familie behoorden tot den zeemansstand. Ilij verkreeg in 1742 de betrekking van mede- examinateur van de chirurgijns der W. I. Compagniewaardoor wellicht de aanwezigheid van het document onder zijne nagelaten papieren verklaard wordt. (Vgl. Leonardus Stocke, een hist bijdr. door J. C. de Man, Med. doet. te Middelburg, in het Tijdschrift der Ned. Maatsch. tot bevord. der geneesk. Vlle Jaarg., 1856).

Archief | 1911 | | pagina 108