59 vond daarin een zelden voorkomende gelegenheidom die waarnemingen met gelijktijdige te controleeren. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat zich in 1838 verdienstelijk maakte door Roggeveen's Reisverhaal we reldkundig te maken, waarbij de toenmalige voorzitter Mr. S. de Wind een levensbericht van dien ontdekkingsreiziger schreef, heeft op aansporing van Prof. Mr. R. Eruin beslotenom het toen aangevangen werk voort te zetten door Boüman's jour naal het licht te doen zien en de aandacht wederom te ves tigen op een reisdie tot nu toe slechts een onderwerp van studie voor Duitschers en Engelschen is geweest. Ten slotte zij hier dank gebracht aan den heer Hudig, die zijn afschrift daarvoor beschikbaar stelde en aan Dr. van Bem- melen voor de door hem vervaardigde kaart, door den oud- Luit. t/z. C. Craandijk, late hydrografisch teekenaar aan het Dep. van Marinevoor deze uitgave geschikt gemaakt. LITERATUUR. Tot de ambtelijke stukken behoort in de eerste plaats het dossier d.d. 30 Nov. 1722, door G. G. Zwaardecroon naar de Kamer Zeeland der O. I. C. gezonden en eerst in 1836 in het archief der W. I. Compagnie te Middelburg teruggevonden (thans in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage aan wezig); dit strekte tot de uitgave in 1838 van het '/Dagver haal der ontdekkingsreis van Mr. Jacob Roggeveen met de schepen //den Arend«Thienhoven" en de «Afrikaausche Galei" in de jaren 1721 en 1722, met toestemming van Zijne Excellentie den Minister van K oloniënuitgegeven door het Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen te Middelburg bij de gebroeders Abrahams." Het dagboek van kapitein Roelof Roosendaal overl. Batavia 27 Nov. 1722 van //de Afri- kaansche Galey" is vermoedelijk met dit schip verloren gegaan. Ook de kapitein van »de Arent" Jan Koster en de opper stuurman van dat vlaggeschip Jacob van Groeneveld hebben een journaal bijgehouden. Geen der oorspronkelijke dagregis-

Archief | 1911 | | pagina 109