68 Coers W.t.Z. met een moy lugtien; smiddags Caap Frio O.t.N JO. 10 mylen zeylende met een W.J Noort coers langs de kust omtrent 5 a 6 mylen buyten deselvezeer aangenaem weer. Deze kust is seer kennelijk aan veele hooge bergen, heuvels en daalen, was veeltijds met wolken bedekt. Hadden met sons- ondergang Rio Janeire int Noorde van ons, passeerde ver buyten (dit) eyland en om die daer voor en omtrent aen de Westzeyd van de ingaug leggen. Daer leyt ook op de West hoek van de revier een berghdie sigh als men uyt de Oost komt zeer scherp en hoog vertoont. Beoosten legt ook een dier gelijke, dogli niet soo scherp en wanneer men de rivier open krijgt en (deze) weer begint te sluytendan verandere zy en werden gelijk zuikerbrooden. Sagen een zeyl uit ('t) Zuyden van ons, 't scheenof het Noordwaers over lagh, lieten het de geheele eerste wagt met het kleyn zeyl (om niet voorby te zeylen) loopen. 13 November. Coers. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. Winden. Noordoostering Comen savonds met den donker onder een eylant O.t.N. op 7 vaem santgront ten anker. O.Z.O. O.t.Z. O. Donderdag smorgens in de (hon)de wagt styve coeltelaten het Zuydwaers dry ven tot voorkominge van schade, hebbende de diepte van 38 vaemmodderige stekgrond met gebroke witte schulpjes, kregen int vervolg minder water van 38 tot 35 stekgrond. Maakte met het aenbreken van den dagh wederom zeyl. Coers West wel soo Noordelijk, hadden met sonsopgang zeer hoog land vooruyt met wolken bedekt. Conde daer geen kennis van krygen. Sagen ook een zeyl onder den wal, zijnde een briggetijn. Hadde moye marszeyls coelte, stuurde W. en W.t.Z. langs de wal. De top van een der hoogste bergen ver toonde sigh als een kerk met een schuyns afgebroken toorn welk ons lange by bleef en met vele bergen verwisselde; een bewijs, dat by eenigsints landwaars in moet leggen. Snaermid-

Archief | 1911 | | pagina 118