87 Ten 6 uuren een donne kouwde lucht vertoonde sigh heel onstuymigh, hadden ten 8 uuren 58 vaem watergrauwe fyne santgront; ten uuren begon het seer vreeselijk uyt den noorden te blixemen met een kragtige wint en saghte regen. Namen alle de zeylen inlieten het een groot half uur met de steven om de west over baeboord dry ven. Wanneer de travaad verminderde, maakte de onderblinde J) by en stuurde de coers. 20 December. Coers. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. Winden. Noordoosten ng Z.tV.t.Z. 34. 41 0 8' 323° 16' 41° 8' 15° N.t.tV. Veel kleyn lantgedierte by ons schip. N.W.t.N. N.W. Z.W. Z.W.t.Z. Z.Z.W. Z. Z.t.O, Z.Z.O. z.o. Saturdagh smorgens in de hondewagt op de diepte van 57 vaem, grauw lijn sant, sware zee. De sterren braken door en de wint nam algaaude af. Sette de onderzeylen met de gereefde marszeyls by. Met den dagh styve marszeyls coelte en holle noordooste zee, dede voormiddagh justicie s)de coelte hard afnemende. Generale coers en verheyt Z.W.t.Z. 34 mylen. Hadde de diepte van 48 vaem fijn grauw sant. Na de mid- dagh labber coelte, heel helder. Dese kust moet een seer vlakke verre afgaande gront hebben en laag land zijn, terwijl we veel kleyn lantgedierte in en omtrent ons schip hadden sooals spekmoffen, uyitjens, witties en diergelijke soort meer en nogh 't land niet in ons gesigt. Observeerde de son int ondergaen, bevonden 17 graden 36 minuten noordoostringh snagts stilletjens en variabel. Blinde en onderblinde waren zeilen aan den boegspriet, gevoerd aan de blinde steng en ra. De blinde zeilen belemmerden den uitkijk, vandaar de naam. 2) Vonnisten in scheepsraad.

Archief | 1911 | | pagina 137