103 N.B. Die Caap Hoorn om wil seylen die moet de helft meer west nemen als hy van nooden heeft volgens de caartuyt oorsake dat de stroom sterk uyt den grooten oceaan, bezuvden Caap Hoorn om, oostwaars loopt of anders zul je gevaar lyden om u schip op Terra del Puego te verliezen, 't Zou ook wel konnen gebeuren dat men meende in de Zuydzee te zijn en soude ter contrarie beoosten America noorden aanzeylendat je tegen de cust van Pategonië of wel noordelijker stuyte. Maaudagh smorgens of snagts variabel stil en regenheel donker. Cregen ten twee uuren een kleyn lnghtien uyt 't oosten. Steken de tweede reven uyt de marszeyls, claarder. Ontdeckte ten drie uuren tamelijk hoogh dubbel bergbagtig lant, dat hem als eylanden vertoonde, zeynde Ellie del Fuego, hadden 't noordelijkste noorden ten oosten en 't zuydelijkste O.Z.O., 't geen wy voor Caap Noir aansagen. Generale coers en verheyt tot de peylinge aan Ellie del Fuego noorden 10 mylen. Ten 6 uuren wier't (h)eel kalm, dreven met de onder- zeylen in de gy en neergestreke marszeyls om en (t) om. Wierpen bet loodt, hadden geen grond met 125 vaam lijn, konde niet bemerken, dat er stroom gingh. Behielden lant op deselve streek. Ten 8 uuren wiert weder heel dik, waardoor we het landt weder uyt ons gesigt verloren. Sagen veel groote zeevogelen, bleven tot vier uuren in calmte dryvenkregen toen een kleyn lughtieu uyt den oosten en klaarde op. Hadde Caap Noir in 'toosten van ons. Stuurde W.t N. met wackerende coeltestelde ten 8 uuren de coers N.W. De wint sigh meer verheffende, steken twee reven in de marszeyls. Snagts stijf gereeft mars- zeyl met buyen en vogt. 20 Januari. Coers. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. Winden. N oordoostering N.W.t.N. 20. 55° 33' 206° 43' 53° 42' 25° Z.Z.W. Int gesigt van Terra del Fuego. Z.W. Wenden savons ten 4 uuren voor Caap Desseada zuydwaars, Z.W.t.W. hadden toen dito Caap na gissinge int N.N.O. 4 mylen van ons. W.Z.W. W. W.N.W. N.AV. Camden-eiland bewesten Vuurland. W.N.W.

Archief | 1911 | | pagina 153