166 Donderdagh snagts stilletjens. Wenden met kleyn zeyl noord- waars, maakte met den dagh wederom zeyl W.t.Z. heen. Cregen het lant van gisteravont weder in 't gesighte W.t.Z van ons. We noemden het den Avondstont't lughtien wac- kerde en de dyninge begon hier uyt den N.O. te loopen. Hadden smiddags den oosthoek van 't eyland den Avontstont in 't zuyden en de westhoek west ten zuyen hebbende 't naaste land Z Z.Wr. 2 mylen van ons streckende omtrent oost en west sijnde heel laagh en veel langer dan de andere evlanden. Na de middagh labbercoelte. Ontdeckte ten 3 uuren wederom een ander eylant in 't W.t.Z. en W. van ons, "t geen wy Meer- sorgh noemde. Hadden met sonsondergang 't westelijkste van den Avontstont in 't zuyden en de uoordhoek van Meersorgh W.N.W. en de zuydhoek Z.W. Leyden 't snagts met kleyu zeyl noord- en zuydwaart over, stilletjes met helder maneschijn. 29 Mei. Coers. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. Winden. Noordoostering "W.t.Z. 8. 15° 27' 21G° 11' 15° 30' O.N.O. Passeerde door het eylant den Avontstont en Meersorgh W.N.W. N.O. W. N.O. N.O. N.t.O. N.N.O. Vrydagh smorgens of snagts stilletjens. Hielden 't met kleyn zeyl zuyd- en noordwaars, maakte met den dagh seyl, Z.W. aan. We bevonden dat het eylant den Avontstont meerder westwaars streckte, als we gisteravont hebben konnen zien. Hadden 't westelijkste point ten 8 uuren in "t Z.O.t.Z. en de zuydhoek van Meersorgh W.t.Z 2 mylen. We sagen nu dat er een doortogt in de evlanden wasdaartoe in 't begin der ontdecking zeer bevreest voor waren dat er geen doortogt soude Tusschen Apataki en Aroetoea door.

Archief | 1911 | | pagina 216