2 niet of weinig gewijzigd, in het contract van 1697 zijn over genomen, ook niet of slechts ten deele afgedrukt en er voor verwezen naar de overeenkomstige in het latere contractdat in Archief 1905, blz. 120147 afgedrukt staat. Is intusschen het hierachter medegedeelde stuk wel werkelijk het 12 April 1675 geteekende contract? Gelijk men zien zal verschilt het op verscheidene punten aanmerkelijk van de Schot- sche redactie, terwijl men toch verwachten mocht, dat er al- geheele overeenstemming bestaan zou tusschen het 12 April geteekende en het daarna door de Schotsche koopsteden en den Koning geratificeerde contract. Om slechts op één sterk sprekend verschil te wijzen: aan het contract van April 1675 zijn Secrete artikelen en eene Ampliatie toegevoegd, die bij het Schotsche exemplaar niet worden aangetroffen. Ook maakt het stuk waarvan te Rotterdam een afschrift bewaard wordt oppervlakkig beschouwd, veeleer den indruk van een concept, soortgelijk aan het te Vere bewaarde en door den heer Pereels (blz. 9294) vermelde, dan van een behoorlijk gesloten con tract. Het onderschrift toch van het eigeulijke stapelcontract luidt: //Aldus gedaen ende geaccordeert, ende hebben de op- gemelte Heeren Conservateur ende de gecommitteerden van Sijn Hoogheyt ende van de magistraet derselver genoemde stede Campvere in kennisse der waerheyt desen met haer gewoone- lyken singnaturen onderteykent in 's-Gravenhage op den xvx vijffentseventigh. En was geteekent: Henric Wilkie, cons., W. de Nassod, J. de Mauregnault." De datum van het stuk is dus niet ingevuld, en slechts een der Yeersche afgevaardigden komt onder de onderteekenaars voor. Toch is dat slechts schijnde niet-invulling van den datum kan ook het gevolg zijn van het onduidelijke schrift van het stuk, waarnaar de copie genomen is; er komen meer zulke hiaten in het afschrift voor Bovendien het onderschrift der Secrete artikelen luidt als volgt: -/Aldus gedaen ende geslooten in den Hage den 12 April 1675. En was geteykentHenuie Wilkie, cons., W. de Nassou, Jan de Mauregnault, Jacob

Archief | 1911 | | pagina 52