44 vaardigen, waar vroeger eene Hollandsch-Zeeuwsche deputatie verschenen was, en hierin vonden de Zeeuwen eene uitstekende aanleiding om hunne oude denkbeelden omtrent een verbond van gewesten in dier voege te wijzigendat de autoriteiten te Antwerpen in de plaats van die te Utrecht kwamen. Zij volgden in de algemeene politiek den Prins, en machtigden weldra hunne gedeputeerden ter Staten-Generaal om zonder ruggespraak besluiten te helpen nemen. Zelf wijdden zij zich aan de verdere organisatie van hun gewest. Op het ontwerpdat hier als nr. VIII wordt medegedeeld wilden Zierikzee, Goes en Tholen 15 Januari 1580 rapport inbrengen, terwijl de Walchersche steden zich ongelast verklaarden. Men kan er uit gissenaan de wenschen van welke partij het stuk tegemoet kwam. De meeningen weken in die dagen overigens ver uiteen; er liepen zelfs geruchten, dat de Staten den Paad wilden afzetten. Den 16den viel het besluitom den volgenden keer te Zierikzee te vergaderen daarna te Goes enz., en inderdaad is er in Pebruari te Zie rikzee vergaderd, maar dan weder te Middelburg. De reso- lutiën werden te Zierikzee genomen //zonder vermindering van //de Unie tussohen Holland en Zeelanden de gerechtigheid //van de Pacificatie van Gent, mitsgaders van de Nadere //Unie," terwijl Middelburg protesteerde, dat alles zou zijn zonder prejudicie van zijne privilegiën, Vlissingen en Veere ter contrarie protesteerden ter conservatie van de hunne, en alle andere leden eveneens, dat alles zou zijn.zonder prejudicie van ieders gerechtigheid. Van de constitueerende werkzaam heid eener zoo verdeelde vergadering was niet veel te verwachten. In de laatste dagen van Maart 1580 is in den Haag over de opdracht van de souvereiniteit over Holland en Zeeland aan den Prins beraadslaagd. Dit geschiedde wel in diep geheim met het oog op Anjoü maar de vier aanwezige Zeeuwen hebben de Gecommitteerde Eaden in het vertrouwen Den dag tevoren had Van Dorp zijne plaats aan De Rijcke afgestaan.

Archief | 1912 | | pagina 100