4p schorten, terwijl Holland er nu toe overging zijn voornemen daartoe algemeen bekend te maken. Holland gaf den Prins in overweging om de vergadering der Staten-Generaal naar Middelburg te verleggen, en werkelijk is dit geschied, maar de moreele druk werkte niets uit, al versterkte de Prins dien door de indiening van een aantal artikelenstrekkende tot bescherming van Zeeland tegen het wegens den toenemenden afval uit het Zuiden dreigende gevaar, in de eerste plaats medebrengende eene vernieuwing van alle verbonden met Holland. In November 1583 deed de Prins te Dordrecht het voor stel tot eene nadere vereeuiging tussehen Holland, Zeeland en Utrecht, eene navolging van de Unie van Delft. Zeeland stemde toe, dat de Prins zou regeeren met een raad van 13 ledenwaarvan 6 uit Holland4 uit Zeeland3 uit Utrecht maar toen Holland 16 Februari 1584 zijn eigen college van Gecommitteerde Raden ophief, welks werkzaamheden door de Hollandsche leden van den nieuwen raad zouden worden over genomen, moeten de Zeeuwen gevreesd hebben voor de conse quentie, de opheffing van hun eigen raad. Zij talmden met het zenden van raden naar den Haag Het streven van de Hollanders kreeg echter door den loop der omstandigheden onvoorziene gevolgen. Toen zij aan de beide Zeeuwendie krachtens de Unie van Delft in den Haag dienden, mede deelden dat Holland hen niet meer zou betalendaar er geene Gecommitteerde Raden van Holland meer warenstaakte ook Zeeland met 31 Mei 1584 de betaling van de Hollandsche leden in zijn college, waarmee de bijzondere waarborg verviel, die Holland voor de nakoming der Unie van 1576 had be zeten; en toen de Prins vermoord werd, viel het plan tot eene nadere Unie der drie gewesten in duigen. Zeeland was voortaan een zelfstandig lid van de Vereenigde Nederlanden de Nadere Unie en de Generale Unie vielen ten gevolge van de veroveringen van Parma samen, en de Unie met Holland werd weliswaar niet opgezegd, maar Zeeland zorgde zelf voor

Archief | 1912 | | pagina 102