52 te verwachtenwie zulcx ghebuertzal den anderen van den raide moeghen heschryvenverhalende int corte de redenen waerommeten eynde een ieghelijck mach commen geïnstrueert alst behoirt. 7. Wy aucthoriseren oock den voorscreven raidt omme gesa- mentlijck te moeghen confereren alle smalle offitiën ende de hooftolfitiën zullen by ons geconfereert werden, naerdat wy daerop ghenomen zullen hebben advijs van dengkenen dient behoort. 8. In ghelycker vueghen aucthoriseren ende maecken wy den voorscreven raidt machtich over tbeleedt van der finantiën ende thooren van der rekeninghe van den landeten bywesen van den rentmeestere-generaelmidtsgaders oick omme rechters te zyne over alle buytgoederen ende saecken raeckende de admiraeliteytevenverre deselve excederen de somme van duysent Carolus guldens eensreserverende deghenewaerdich wesende deselve somme ende daeronderaen die van den raide van der admiraliteyt, die hen residentie binnen eene van den steden van Zeelandt sal houden, ter verkiesinghe van den admirael, hebbende daervan hen resort aen gouverneurs ende raiden. Des sullen de voorscreven van den raide der admiraliteyt van allen prinsen ende beuytgoederen schuldich zijn notule ende goet registre te doen houden. 9. Wel verstaendedat de processen ter causen van denselven beutgoeden, excederende de voorscreven somme van duysent guldens eens, zullen geïntenteertvervolcht ende gheïnstrueert worden voor den raidt der admiraliteyt totter sententie defi nitive excluzwelcke sententie gegeven ende ghepronunchieert sal worden by den voornoemden gouverneurs ende gkedepu- teerde. 10. Alle sententiën, ter causen van denselven beutgoeden gegeven

Archief | 1912 | | pagina 108