58 de stadt Middelburch met Arnemuyden vier vendelen; ende sal men met de soldaeten moeghen accorderenzoo wanneer se op de binneDlandtsche schepen moeten dienen, dat se hem ten opsiene van den montcost met een derde deel van heure besoldinghe voor dien tijt sullen laeten ghenoughenende soude dese bescheydinghe op de schepen by gebeurte behooren omme te gaen, opdat deen stadt zoowel als andere van ghe- lijcke lichtenisse mochte ghenieten. 29. Wes man den knechten ende scheepsvolck voor date van desen schuldich is, dat sal naer appoinctemente, met hemlieden te maeckenaffgedaen werden uuyt de goeden, bevonden ende overcommen binnen de stadt Middelburch; zullen oock tot de nootwendichste reparatie van der dyckaige slandts van Wal cheren eene merckelycke sommeby advyse van den gouverneurs ende raiden doen tellenblyvende tvoirder overschot van dien tonser dispositie. 30. Ende aengaende de voordere oncostenzoo van der equip- paige als van de besoldinghe van den knechten, traictementen ende anders, dien aenclevende, deselve zullen all gevonden eude betaelt werden uuyt den demeynenimpostenlicentenlast gelden thollen, saulfveguardenstempel van den ghelde, confiscatiën, beuten, brantschattinghen ende alle andere in- compstenby dien van den steden ten gemeenen oirboire ende by provisie opgestelt ende ghedestineert. Ende soo daer yet aen mochte gebreken, indien wy egheenen middel en hadden omme uuyt den voorscreven overschote yet daertoe te appli- queren, zoo sullen de steden hen voorts moeghen behelpen met heure eyghen demeynen ende innecompstenjae eest noot, wederomme eene generaele ende capitale cotisatie daertoe dresseren in der vueghendat elcke stadt ende plaetse mochte weetenhoeveele zy int pont grooten van alsulcke schattinghe zoude hebben te geldeneude aen wien tselve te vindenoft

Archief | 1912 | | pagina 114