60 gouverneurs ende raiden moeghen adviseren ende ordonneren zeekere wisselplaetsenalwaer de onse metten vyanden den handel van der coopmanschap zullen moeghen dry ven, ende elekanderen gerieven. 34. Wy willen oockdat deghenedie eenighe goeden oft waeren zullen verlicenten om den vyandt toe te vuerendeur den ontfaugher van dien in de quictantie dudelijck sal doen stellen de qualiteyt ende de quantiteyt derselvermidtsgaders de sommedie alsoo by hem betaelt zal zijnende deselve quictantie overleverende in de bewaernisse van den passepoort- sehrijver, omme daermede den ontfanck van den lieenten naemaels te verificeren, zal hem alsdan behoorlijck passepooTt gheëxpedieert werden. 35. De voornoemde gouverneurs ende raiden zijn oock by ons gheaucthoriseert ende volmachticht om met dien van Middel- burch te overcommen nopende de sommedie se voor de redemptie van lijff ende huysraet, tot voorderinge van de gemeene saeckezullen belmoren te betaeleninsgelijcx omme van tselve te accorderen metten huysluydenliever gewilt heb bende zich vertrecken in de stadt Middelburch, dan ter Vere oft tot Vlissinghen, ende generaelijck metten uuytgheweekeuen sich tot hiertoe in vyanden landt onthouden hebbende, ende nu sullen begheeren weder te keeren. 36. Sullen oock vermoghen den weth der voorscreven stadt Middelburch vernieuwen oft veranderen naer hun goetbedun- ckenende deselve midtsgaders alle den innewoonderen een behoorlycken eedt affneemen, ende denselvighen met hen handt- schriften doen bevestighen. 37. Sullen mede de goede handt daeraene hauden, dat ten iersten uuyt den diepe gheweert oft ten laichsten watere ghesleten werde alle de wracken van den bedorven schepen.

Archief | 1912 | | pagina 116