61 38. Wy verstaen ende willen oock, dat in de plaetse van den bisschop ende heere van der Vere, neffens den anderen van den Statenzoo int generael als int particulier van den eylande van Walcheren, zullen gesurrogeert zijn dien van der Vere ende Flissinghen ende dat de zaecken van de dycaige metten aencleven van dien zullen beleedt ende ghedreven werden als van ouden tyden. 39. Aucthoriseren ende volmacbtighen voorts den voornoemden gouverneurs ende raiden om in allen anderen saeckenin dese ordonnantie nyet ghespeciftceert oft ghereserveert wesende, te ordonneren ende disponerenzoo zyluyden bevinden zullen den gemeenen vaderlande oirboorlijcxt te wesenalles by pro visie, ende sonder prejuditie van eens ieghelijcx rechtencous- tumen ende privilegiën naerdat de jeghenwoordighe oirloghe in paise zal verandert zijn ordonnerende ende bevelende allen oversten, capiteynenbevelhebberen ende crijchsluydenzoo te watere als te lande, midtsgaeders allen officieren, justicie- ren, magistraten, borghers ende innewoonders van steden, vleckenmidtsgaders van den platten landedien dit eenichs- sins raicken oft aengaen mach, dat zyluyden den voorghe- noemden gouverneurs, raiden ende admirael in tghene hen by den innehouden van desen bevolen esaensien reveren ende obediëren als onsen eyghcnen persoone want die voor- deringhe van tghemeen besten zulcx is verevsscheude. Des toirconden hebben wy dese met onsen name gheteeckent, ende ons secreet seghel daerbeneffens doen drucken in placcaete. Glie- geven ende ghedaen binnen der stede van Middelburch opten tweeden dach der maent van Martio in den jaere onssen Hoe ren duysent vijffhondert tseventich ende viere. (get.) Guiixaume de Nassau. Met het opgedrukt By bevele van Sijnder Excellentie zegel van den Prins in (get.) N. Brunynck. roode was.

Archief | 1912 | | pagina 117