62 II. Instructie van 22 September 1576. Wilhelm, by der gratiën Godts prince van Orangiën, grave van Nassau, van Oatzenellenbogenvan Vianden, van Dietz, van Buerenvan Leerdamme etc., keere ende baron van Breda, van Diest, van Grimbergen, van Arlayvan Nozeroy etc., borchgrave van Antwerpen eude van Besancbou stadt- houder ende capiteyn-generael over Hollant, Zeelandt, West- vrieslaudt ende Uuytrecht: Alsoe corts naer d'overgaen der stede van Zierickzee de overicheyt ende magistraten van den steden deses eylants van Walcberen ons hadde doen vertoonenhoe- dat nae gelegentbeyt des jegenwoordigen tijts, ende tverloop der saeckenhoochnoodich waer de regieringe zoewel te lande als te water, ennichsinste veranderen, ende sommige ingevuerde ongeregeltheden te doen cesserenzulcx dat de ingesetene ende andere, dezelve frequenterende, in meerder verzekertheyt zittenende den coopbandel soude mogen blyven dryvende tzelve naerder ontdeekende by zeker articule in gescrifte dewelcke wy gevisiteert ende onderlinge mit heure gedeputeerde geconfereert hebben gebadt: Doen te wetene, dat wy op alles wel geleth ende hierop geboort ende gesien tadvis van den gouverneur ende raden deses eylants voorscreven hebben nae rype deliberatie op tversouck ende met medegeven der overi cheyt ende magistraten van den steden voorscreven geordonneert ende gestatueert, ordonneren ende statueren by desen jegen woordigen die poincten ende articulen hiernaer volgende. 1. Eerst opdat tonser goeder intentie in desen beter mocbte voldaen werden dant voor dees tijt wel mogelijck geweest is overmits de menichfuldickeyt van de vervallende saecken, ende oick de verre ende ongerievelycke distantie van den steden ende plaetsenonder ons gebiet staendehebben daeromme goetgevondenoick nairvolgende tversouck van den steden voirscreventot onsen lieutenant ende stedehouder-generael

Archief | 1912 | | pagina 118