90 register doen houden by hunnen pensionaris oft secretaris van alle slandts ende der gemeene saeeke in- ende uuytschulden daerby men tallen tyden des landts staet zal moeghen weten ende en sullen gheen ordonnantiën van betaeliuglie stadt gry- pen ende deugdelijck ghehouden wordenom die den rent meesters oft andere officiers, die comptabel zijn oft zullen zijnin rekeninghe te passerendan die geteeckent sullen zijn ten minsten by den lersten Edelen met twee eylanden oft by ghebreke van Ierste Edeleby drve eylandenende sal den voorscreven rentmeestere oft anderen officiers genoech zijn tot hunder ontlastingheopdat zyluyden nyet altoos en twijf- felen, welcke ordonnantie deuchdelijck zijn oft nyet. dat boven drye teeckeninghen die ordonnantiën, daerop zyluyden betaelinge doen zullengeverifieert ende geteeckent zullen wesen by den voorscreven secretaris oft pensionaris, waerop zyluyden ghehouden zullen zijn betaelinghe te doene; ende sullen daerom de voorscreven pensionaris ende secretaris oock ghehouden wesenvoortaen alle ordonnantiëneer die uuyt- gegeven zullen wordenop te teeckenen ende registreren ende daernaer te onderteeckenen met notule van registratie, zonder welcke notule van registratie by de voorscreven secretaris oft pensionaris oock gheen rentmeesters pertinente ende deuchde- lycke betaelinghe en sullen connen ghedoen. 18 Den gouverneur zal nyet alleen acces ende toeganck hebben tot het voorscreven collegie, zoo dickwylen alst hem believen zal yet te proponeren oft van tcollegie daertoe geroepen wesende in zaecken van oirloghe oft den last zijns gouverne- ments raeckende oft daervan hem consent oft advijs van de voorscreven gecommitteerde raiden van noode wesen salmaer oock alsdan in het voorscreven collegie presideren ende eens yeghelijck opinie ende advijs affvraeghenende colligeren die meeste opiuiënende voor oft beneffens de voorscreven gecom mitteerde raiden opinie mede hebben te zegghen. Vgl. IV, art. 2.

Archief | 1912 | | pagina 146