100 Alsoo men nudaghelijcx doen- de is omme eenen generaelen voet onder alle de geünieerde provintiën te nemensullen middelertijt die van Zeelandt al hun devoir doen tot opbren- ghen van hunne quote ende contributiën omme die daer- nae gheschict te wordene daer tseive sal bevonden worden te behooren. neffens dandere steden van Zee- ilant, ende die thelpen dirigeren als bontgenooten derzelve. 4. Voorts alzoo die van Zeelant nu te meer reysen verzocht zijn van wegen die van de naerdere geünierde provinciën om alle de penninghen van denzelven lande, de gemeyne zaecke roerendealdaer te schicken, insonderheyt tot con servatie ende beschermynge van de steden ende plaetsen in Gelderlantaldaer den prin cipalen last van der oorloge nu apparent is te vallen, ende dat nietmin van wegen Zyne Exeellencie ende de Generale Staten tot Antwerpen aen dan dere zyde dezelve penningen aldaer verzocht werdenzal Zyne Exeellencie believen te verclaerenhoe hen dezelve van Zeelant in deze perplexiteyt zullen hebben te reguleren an- gaende de contributie ende employ van de voorscreven penningenalzoe niet moge- 1) Het register ten Rade van Middelburg leert, dat op 13 Augustus 1579 besloten is den pensionaris mr. Willem Roelsius naar Utrecht te zenden om de zwarigheden van de stad bloot te leggenakte van non-prejudicie te eischenen zich daarmee bij de unie te voegen; dat voorts op 11 September aan eene deputatie van de nadere unie de opheldering gegeven is, dat Middelburg de akte alleen verzocht had, opdat het niet zou schijnen de pretense privileges van Veere, Vlissiugen en Arnemuiden goedgekeurd te hebben.

Archief | 1912 | | pagina 156