110 8. Behoudens nochtansdat oft iemandt van den steden hen souden bevinden van ende by de voorscreven meeste voixen, tware in privilegiën ofte gereehtichedenhun specialijck com- peterendeoft in eenighe belastingen impositiën ofte beswa ringen van schulden, merckelijck geprejudicieert te wezen, dat deselve sullen hebben hun beclach ende recours aen Zyne Princelycke Excellentieten eyude daerinne naer recht ende redene met voorgaende kennisse van zaecken by dezelve Zyne Excellentie mach werden voorsien ende geremedieert 1). 9. Welverstaende, dat die van den raede daeromme in desen sullen gebruycken behoorlicke discretie, ende die resolutie van den Staten nyet preoipitanter, maer met ende naer behoorlioken tijt den geïnteresseerde toegelaten als van drye weken naer tscheyden van de dachvaertende die overstreken sijndesullen stellen ter executie, oock in regard van de geïnteresseerde, ten ware by Zyne Excellentie midlertijt den geïnteresseerde behoorlycke surseancie zoude zijn verleent. 10. Desenvolgende zal de voorscreven Eerste Edele oft zyne gecommitteerde alsulcx ordinaerlijckoft auderssins die gecom mitteerde raeden by maenden respective presiderendegehou den zijn met dandere van den raede zonder jonste, faveur, ontsich oft simulatie, ende zonder verkiesinge van persoonen, 31 Januari 1581 heeft de Prins, met advies van de Staten van Holland en Zeelandbeslist, dat in de vergadering der Staten van Zeeland overstemming mocht plaats hebben „uuytghenomen alleenlijck opstellinge van schattiughe, impo litic ofte nyeuwe belastinghen, tractaten van peys, oirloghe, oft veranderinghe „van regieringe, in weieken saecken sullen de geschillen, deshalven rysende, ghe- „stelt worden tot decisie van Zyne Excellencie als stadthouder mettenghenen „die Zyne Excellencie daertoe sal willen nemen, ghelijck Zyne Excellencie oick „verstaet, dat op de propositiën van saecken van schattinghen, impositie oft „nyeuwe belastinghen simpliciter ende absolutelijck by ja af neen geadviseert sal „worden, ende sonder eenighe conditionnelen daerby te voughen waerby tprin- „cipael soude moghen verhindert ofte verduystert werden."

Archief | 1912 | | pagina 166