133 de belangrijkste veranderingendie de rand van het eiland in de vroegste jaren ondergaan had. De grafelijke rekeningen berustende in het Rijksarchief-depót in Zeelandschenen mij daartoe eene der weinige bronnen te zijnen inderdaad zijn daaruit ook belangrijke gegevens te trekken. Maar voor de samenstelling van een volledig en in alle opzichten nauwkeurig overzicht zijn deze rekeningen niet geschikt. In de getallen van de grootte der ambachten, die zoo dikwijls grondslag van berekening moesten gevenkomen in de rekeningen vele mis stellingen voor, daarbij zijn zij niet altijd onder het juiste ambacht gerangschikt. Men neme ook de jaartallen niet te precies; veelal zal het feit van eene inundatie een jaar of meer vroeger hebben plaats gevondendan waarop de grond in de rekening wordt afgevoerd, terwijl het verlies aan vervlogen duinen ook niet geschied zal zijn bij tusschenpoozengelijk schijnt, doch gaandeweg. Jammer is het vooral, dat bij de aan de kust gelegen ambachten geen scherp onderscheidzon der uitzondering, is gemaakt tusschen verlies aan //uutslaghe" en //vervlogen dunen." Bovendien verliezen sommige am bachten plotseling in grootte, zonder dat de reden wordt ver meld. Het was dus alleen mogelijk een benaderend overzicht te maken van hetgeen er in de middeleeuwen aan den rand van Walcheren is geschied, en het scheen gewenscht dit meer publiek te makenwaartoe de uitgave van de memorie van Arent Janszoon' Boom de gelegenheid biedt. Ongetwijfeld zijn er in den tijd der Republiek ook inun- datiën geweest, maar bij het leggen van binnendijken werd ook de buitendijk in orde gebracht en dus geen grond prijs gegeven. Evenzeer is er schotbaar land als //vervlogen dunen" afgevoerddoch het bedroegvoor zooverre blijktbetrekkelijk slechts weinige gemeten. Over het algemeen het springt in liet oog houden de verliezenzoowel aan #uutslaghe" als aan //vervlogen dunen" in de 15ae eeuw op, dank zij vooral de meerdere zorg van het latere dijksbestuurof wellicht juister, het optreden van een daadwerkelijk bestuur.

Archief | 1912 | | pagina 189