140 Item beminden leserehier sal men vindenhoe groet dat het landt van Walcheren es, zonder die drie plaetsen gemeten te wesenals de stadt van der Vere, Vlissinghe ende dat dorp van Aremudenby my Arent Janszoon Boom ghemeten als voren gescreven duer bevelen van die keyserlicke Magestaet anno XV0 ende sessenviertichende bevonden in zin gheheele sirkele lanck te wesen den nombre van vierten dusent acht- hondert ende negenentachtich roeden. Godt den Heere wil tselve eylandt in zin Goddelicke groete abehouden. Pagina IIImIcLXXIIII roen. Item hiernaer volghen alle die hoofden desselves eylandt van Walcheren, beginnende van Aerremuden ende zoe vorts rondtsomme by haeren namenalsoe die by onsen voersaeten ende ouders genominert zin gewest tot den daeghe van nu desen tijt; ende alsoe die diepten dagelixs zeere veranderen duer groete tempeestenvloeden ende ock van der ebbealsoe ic Arent Janszoon Boom, die niet hier gestelt en hebbe om reden wille deselve diepten by my gedieptachterlaetende want die diepten J) daegelixs zeere es veranderende; beginnende vant oestende op dat dorp van Aerremuden. Eerst. In den eersten dat Berchsche hoet, daer alle die schepen van Berghe aencomen ende ock vele Holla(n)dsche schepen, ende is onse eerste hoet. a) Heil. b) Het hs. heeftveranderinghe. i) "De heerlijkheid Nieuwer kerke komt in de rekeningen van de beden uit de 14de eeuw zeer verschillend van grootte bij der breede voor wellicht, om dat sommige porties van het ambacht nu eens bij Nieuwerkerke en dan weder bij het aangrenzende Noordmonster zijn gerangschikt. Alleen is te constateeren dat er op St. Jansdag 1460 67 gemeten 90 roeden in den Oosthoek zijn uit geslagen.

Archief | 1912 | | pagina 196