148 Item den eersten piasberm ende leyt voren aent casteel met dat laetste hoet ende is dat XXIIII" hoet; hierontrent vore dat casteel moet men wat regaerts nemen, want daer begindt een diepte te comen van die strome die van Joncker Frans gadt oft eompt, liggende op de ree van ontrent Rammekens. Item den tweesten piasberm ofte houten peuye, die zeere lanck es, maer begindt zeere te vergaen, ende die ijspaelen zin zeere vergaen ende oek zeere ydel van rijs ende steenen. Item die nolle opt oesteznde vant hoet van Rammekens leyt zeer derlick ende waere zeer goet gediekt van aerde tot het beslach toemaer anders est noch redelick goet. Ttem dat XXVe hoet, ende es genampt dat hoet van Rame- kens, een zeere vermaert hoet ende ock zeere goet, maer dat bets hoet behoufde wel voerrsien te wesen van rijs ende stee nen ende somighe balken, al waer men noch dit commende jaer toe zin moet. Item dat XXVIe hoet, ende es ghenampt dat Op[r]els hoet, daer dickmael die schepen aencomen die van Andworpen comen tenden dat gheerde 2), ende hier beginnen wederom die vys- eorven te leggendeselve doen vele goetswandt alle die vulicheytcomende met den vloet in bliven daertiegens want die viscorven scutten die vulicheyt ende compt aent meylandt te baete. Item dat XXVIL hoet, genaempt dat Harinxs hoet, ende leyt op vele meylandts, maer es zeere leghe meylandt, met ock die viscorven aldaermaer dat diep moet geresisteert werden want het valt zeere af. 3) Nieuwwerve wordt in 1331 groot genoemd 573 gem., in 1332 593 gem.; en daarop staat de heerlijkheiddie trouwens voor het grootste gedeelte binnen ligt, nog in de steenrol van 1792. 2) gorde, gording. Ritthem is in 1331 groot 1109 gem 37'/2 roeden; in 1463 934 gera. 63'/a roeden, ongeveer waarop de heerlijkheid tot 1792 blijft staan. In de 14de en

Archief | 1912 | | pagina 204