163 sexto deeimo capitulo secundo Naturalis Historiae; et corrupte ibi lotum l) pro luto ad ignem uti legitur, et his de insulis procul dubio loquitur. Utuntur eo ad salem purgandum s), nam ex Aquitania sal omnis importatur in rudi forma; ibi propter copiam illius terrae purgatur et Belgicis ac Transrhe- nanis populis datur. Aggeresquibus se tutantur a fluctibus oceani, paleis sternunt tanto ordine, ut preterquam quod eos solidiores reddant, ad ornatum etiam strati videantur. In ali- qua eorum parte molendina construuntque rotas liabent pen- siles; his iniluxu et refluxu maris molunt. Aves ibi animad- verti nobis incognitasmagnitudinis infra ciconiamde cetero illis similes, eo exceptoquod rostrum habent nigrum mirae in cacumine rotunditatis. Imitantur codearia 3) ipsa quibus utimur in cibis liquidioribus excipiendis; eas vocant leplei 4), quod eorum lingua coclare significat. Admirabarquod quasi domestice hominem admitterent; sed ex mterprete cognovi id fieriquia inhibitum erat per dominum de Bever E)princi- pem ipsius insulae ne offenderentur hae aves(quae) apud illos inter prima sunt obsonia. Petii in redditu aliam ex ipsis insulis, quae appellatur Bevelant, nam alias ignobiliores non adivi. In ea cum hospitium peterem in oppidocui nomen est llamusval 6)exceptus sum ab Hispano, qui ibi Op de hier bedoelde plaats (1ste, niet 2de hoofdstuk) leest men thans inderdaad lutum. Plinius' beschrijving betreft waarschijnlijk de kust van Oost- Friesland. 2) De voorstelling hier door den schrijver van de zoutwinning gegeven, is onjuist. Niet het ruwe zout van Spanje en Zuid-Frankrijk werd ingevoerd om daarna met behulp van turven gezuiverd te wordenmaar de zouthoudende veen laag, derrie of darinck genoemd, werd in turfvorm verbrand en uit de met zeewater besproeide asch zout gewonnen. Later heeft het geimporteerde zout dit zoogenaamde zei of zilsoudt verdrongen. Zie Boxhoen, Chronyck van Zeeland bl. 113 en 114. 3) Waarschijnlijk drukfout voor coclearia. 4) Lees: lepelaar. s) Adolf van Bourgondtë was heer van Veere en Beveren 15191540. 6) Reimerswaal.

Archief | 1912 | | pagina 219