XVI en moeten aankoopenals de staat onzer geldmiddelen het maar eenigszins vergunde telkens wordt geldelijke steun vereischt voor de uitgaaf van geschriftenvoor oudheidkundige onderzoekingen voor restauratie of behoud van monumenten en voorwerpen van kunst, maar nagenoeg altijd moet het antwoord afwijzend luiden. Ik zal geene sterke woorden bezigen en bewerendat de toestand onhoudbaar is en dat er verbetering moet komen ik zou dan ook in tegenspraak geraken met wat ik in den aanvang zeide over den betrekkelijken bloei van ons Genootschap maar de verklaring moet mij toch van het hartdat de in komsten ruimer konden vloeien en dat ons Genootschap dan heel wat meer zou kunnen uitrichten en nuttiger werkzaam zijn. Onze nationale deviezenwaarop wij zoo trotsch zijn Saevis tranqmllus in undislinde en desespereert nietJe maintien- draiLuctor et EmergoNon sordent in undiszijn ongetwij feld treffende uitingen van het taaie weerstandsvermogen, waarvan zoo menige bladzijde onzer geschiedenis getuigenis geeftmaar op de keper beschouwd zijn die kernspreuken toch weinig opwekkend en prediken zij veeleer berusting in het bestaande dan vertrouwen in de toekomst; van hoop en uitzicht op een schooner en rijker leven van geloof aan een ruimer en beter ontwikkeling van de in het volk sluimerende krachten getuigen zij allerminst. Sursum corda of Crescit eundo zou in zeker opzicht eene betere leus zijndoch boven alle woord staat de daad zelvehet arbeiden met inspanning van alle krachten, onverpoosd en onversaagd, zoo goed als wij maar eenigszins kunnenen het veiligst houden wij ons aan den levensregel van Jan de WittJgo quod ago. Ook voor het Zeeuwsch Genootschap is nog veel te doen en te bereiken. Op het bescheiden gebieddat ons tot werk kring is afgebakendzouden wij zoo gaarne krachtiger willen voorgaan en voortgaan, meer pioniersarbeid verrichten en wat reeds rijp is verwerkenin plaats van den pas te mar keeren en te handhaven. Doch om flink of eenigszins behoor lijk voor den dag te komenontbreken ons veeltijds de stof-

Archief | 1912 | | pagina 24