28 de commissiën in verband gebracht worden, die de Prins op 4 en 15 Mei 1573 verleende aan rentmeesters van de domeinen en geconfiskeerde goederenrespectievelijk binnen Vlissingen cn Veere. 3) In Zierikzee had de gouverneur voor de aan stelling van een reutmeester gezorgd. s) Door de heffing van licenten van de schepen, die op de aan den koning gehoor zame gewesten voeren, werd in den zomer van 1573 eene rijke bron van inkomsten geopend, en op 20 October 1573 kreeg dientengevolge Adkiaan Manmaker, als thesaurier- generaal van den oorlog over het geheele land en graafschap van Zeelandhet oppertoezicht over alle particuliere ontvangers in het gewest; 4) hij moest den verschuldigden eed afleggen in handen van den gouverneur van Vlissingendie daarmee boven de beide andere gouverneurs werd onderscheiden. Zoover was de organisatie gevorderd, toen Middelburg overging. Deze gebeurtenis had zich na de inneming van Rammekens en den slag bij Reimerswaal laten verwachten en de aanhef van de instructie van 2 Maart 1574 leert ons, dat de Prins dan ook reeds tevoren met de gouverneursen deze wederom met magistratenraden en schutterijen der op gestane steden hebben geraadpleegd over de inrichting, die in de omstandigheden noodig en mogelijk geacht werd. Tal van bepalingen in deze instructie betreffen aangelegen heden die in een algemeen regeeringsreglement doorgaans niet aangeroerd wordenzoodat men er in de latere geene wedergade van vindt. De hoofdzaken staan in de beide eerste en de beide laatste artikelener komt een college van Gou verneurs en Raden, dat bij afwezigheid van den Prins, gedu rende de troebelen het burgerlijk en militaire bestuur 6) over Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, Geschiedkundig Onderzoek naar den rechtstoestand der Zeeimsche geestelijke goederen (1906), bl. 4. Eerste register van commissiën fol. 113. 3) De Jonge, t. a. p. bl. 26. 4) Zijue commissie is afgeschreven in zijne eerste rekeniüg. 5) Over de rechtspraak, waarin geene verandering kwam, wordt niet ge-

Archief | 1912 | | pagina 84