32 nieuwe bestuur was nauwelijks opgetreden, of de gedeputeerden van de steden verschenen in den Raaden verklaarden bij monde van den burgemeester van Middelburg, dat zij niet meer met de gedeputeerde raden te maken wilden hebben maar alleen met de twee gouverneursden thesaurier en den secretaris. Het college protesteerde, maar de steden kregen haar zin. In November verklaarden zij voortaan ieder twee personen te zullen committeeren om de zaken te drijven op denzelfden voet als de vorige Raad gedaan haddeze personen zouden elk een half jaar moeten dienenzoodat alle drie maan den een van de gedeputeerden eener stad vervangen werd. De gouverneurs berustten hierin, mits de nieuwe raden bij Zijne Excellentie zouden aanhouden op eene behoorlijke com missie en autorisatie. Aldus is het college 21 November opnieuw samengesteldMiddelburg committeerde twee nieuwe leden, Ylissingen voegde aan Van dek Zickkle een ander toe, terwijl Veere Jacob Campe handhaafde, en weigerde een tweeden raad te benoemen, met uitdrukkelijke verklaring, dat het zich bleef houden aan de ordonnantie van Zijne Excellentie. Zierikzee mocht natuurlijk ook twee raden benoemenmaar tijdens het beleg kwam er niet van. Dat de Zeeuwen Haul- tain en Boisot hebben willen afzetten, gelijk Bok meldt 1), is mij niet nader gebleken. De omwenteling van November 1575 is niet door den Prins bekrachtigd, maar evenmin ongedaan gemaakt. Intusschen maakte het gevaar, waarin Zierikzee verkeerde, het hem mo gelijk, de zoozeer gewenschte nadere vereeniging van Holland en Zeeland tot stand te brengen. De generale vergadering der Staten van de twee gewesten te Delft in Maart en April 1576 leidde tot de Unie van 25 April: de Prins werd Hooge Overheid; de besluiten der Generale Staten zouden ook de afwezigen binden; om de heffing der generale middelen te be vorderen zouden eenige Zeeuwen in Hollandeenige Hollan- Boek IX, fol. 138.

Archief | 1912 | | pagina 88