37 de heeren Staten, die den titularissen instructies gaven en ben in Zeeland rekening lieten afleggenop grond van hunne toenemende iinancieele macht aan uitbreiding hunner regeer macht konden gaan denken. Daarvoor waren eendracht en beleid noodig. De eerste ontbrak meermalen, maar de des ondanks bereikte resultaten bewijzen, dat er onder de Zeeuwen bekwame staatslieden geweest zijn. De gewoonte om alleen de besluiten, en niet de besprekingen op te teekenen, laat veel betreffende de leiding in het duistermaar er is toch een en ander met tamelijke zekerheid op te maken. De vergadering had ongeveer eene week geduurd toen er een twist ontstond tusschen Middelburg en de andere leden. De vraag was, of Middelburg recht had eene oude pretentie op 's konings domeinen uit de opbrengst van het schot te doen afbetalen. Wie gelijk haddoet betrekkelijk niets ter zake. Toen de hoofdstad de andere zaken op de lange baan trachtte te schuiven om zoo haar zin door te drijven, omdat de kleinere steden op kosten gejaagd werden door het gerekt verblijf van de gedeputeerdenmeenden dezedat er tegen Middelburg geen recht te verkrijgen zou zijn. liet middel, waarnaar zij nu grepenwas zeer merkwaardigzij lokten de wederbezetting van de plaats van den Eersten Edele uit. De redeneering dezer steden schijnt bijna zuiver. Evenals vroeger de burgerijen de macht van den landsheer versterkt hadden om de edelen ten onder te brengenhebben zij in den tijd der Republiek een Eminent Hoofd noodig gehad om de groote steden te dwingen haar bijzonder belang bij het algemeen belang achter te stellen. Het was het eenvoudigste geweest om den Prins tot souverein te makenen hem de macht te geven om Middelburg onder Zeeland te houden maar in 1577 had men Philips II nog niet afgezworen. De weg, die men koos, lag echter vrij dicht bij den hoofdweg. Of de waardigheid van Eersten Edele theoretisch verbonden werd aan de heerlijkheid St. Maartensdijk, die aan Prins Willem's zoon Philips Willem toebehoorde, of aan het

Archief | 1912 | | pagina 93