46 gouverneur van Sluis jonker Wigbold van dek Does, Coknelis Lampsins en Hendrik Thibaut, is niets meer te zien J). WATERLANDKERKJE. De kerk, waarin de Hervormden in den naasten onttrek van het tegenwoordige dorp Waterlandkerkje hun eerste godsdienst oefeningen hebben gehouden, heeft gestaan in den Oudemans- polder even voorbij het gehucht Stroopuit in het zoogenaamde Eiland onder Yzendijke. Omstreeks 1530, een jaar of vier, vijf na de bedijking van den polder gesticht en aan den heiligen Nicolaas toegewijd 2), had zij oorspronkelijk dienst gedaan voor de lloomsch-Katholieken en dit was zoo gebleven totdat met het uitbreken van den vrij heidsoorlog tegen Spanje voor de kerkgebouwen in deze streek een ware lijdensperiode begon. Een Belgisch geschiedschrijver heeft eenige jaren geleden het vermoeden uitgesproken dat de toestand van verwoesting, waartoe zij omstreeks 1600 verviel, op rekening van de geuzen moet worden gesteld diezegt hij hun woede op haar zullen hebben botgevierd 3). Inderdaad is er alle reden om aan te nemen dat zijn opvatting gegrond is want, men weet het, zoo dikwijls op het laatst van de jaren 1500 de Zeeuwsche geuzen naar Vlaanderen overstaken om er den vijand met roof en plundering te gaan bestoken waren het inzonderheid de kerken, die het moesten ontgelden. Zij rukten, om er schroot en kogels van te maken, het lood van de goten en daken af en gaven de gebouwen zoodoende prijs aan de wer king van weer en wind, door welke zij van lieverlede tot puin- hoopen vervielen 4). 1) Cadsandriajaarboekje voor Zeeland voor 1858 blz. 100 vlg. Uit de hier vóór reeds vermelde „metinge van Schoondijke" van 1658 blijkt dat Hendrik Thibaut met over de 1200 gemeten land tot de grootste grondeigenaren behoorde van den polder. 2) De Potter en Broeckaert Geschiedenis van de gemeenten der provincie Oost- VlaanderenXV blz. 23 vlg. 3) Als voren. 4) Vgl. het rapport van den bisschop van Brugge aan den paus van 16 Dec. 1600 in Analectes pour servir a Vhistoire ecclésiastique de la BelgiqueIII p. 272 ss.

Archief | 1916 | | pagina 92