XII Als aanwinst is te vermelden een portret van den kinderschrijver P. Louwerse, geschilderd door zijn zoon, den heer J. Louwerse en geschonken door Dom. P. H. Louwerse O. S. B. en den heer J. Louwerse. Plet verslag van de conservatrice der munten en pen ningen luidt als volgt: „Het afgeloopen jaar 1929 is voor de Munt- en Penning- verzameling niet zonder belang geweest. De kamer is in het voorjaar van 1929 eenige maanden buiten gebruik geweest. Door de goede zorgen, namelijk, van de conservatrice van de schil derijen werd haar een artistieker en waardiger uiterlijk gegeven. De zwarte kleur,' waarmede toen tevens de vitrines werden geschilderd, voldoet goed. De verzameling munten kreeg een prachtige aan winst. Door den heer mr. J. Loeft' te Koudekerke, thans in Frankrijk woonachtig, werd mij namelijk toegestaan, zoovele gouden munten uit de bekende vondst van Zoutelande te nemen, als mij dit voor de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap wenschelijk voorkwam. Dit waren, na langdurig beraad, acht en twintig stuks. Deze munten zijn op enkele uitzonderingen na uitstekend bewaard. De jongste voert het jaartal 1644. Voorwaar een vorstelijk geschenk. Deze merkwaardige stukken zijn door mij in een afzonderlijke vitrine tentoongesteld. Zij geven o. a. door hare verscheidenheid een beeld van het gouden geld, dat in de 17e eeuw liier te lande en elders in omloop was. Men kan daar tevens bij nagaan, welke maatregelen door onze Begeeringen zijn genomen, om het dikwijs grove besnoeien men bekijke eens de gouden pistoletten van Spanje zooveel mogelijk tegen te gaan. Een Figuerboeck of Beeldenaer, in 1575 bij Plnntijn te Ant werpen gedrukt, alsmede een perenhouten doosje met goudgewicht van den Middelburgschen goudgewichtmaker Martinus de Bacquere, dat mede diende om het publiek voor schade aan gewichtbesnoei ingen te behoeden, zijn tot verdere verduidelijking bij de munten

Archief | 1930 | | pagina 16