Aan Linnaeus in Zweden zond Baster tussen 1751 en 1767 af en toe zaden, planten en schelpen (Hulth, 1916, brieven nos. 153, 154, 155, 159, 160, 161, 163 en 164). In brief no. 159 is sprake van een Herbarium vivum" van enige op het eiland Java groeiende planten, hetwelk hij aan Linnaeus aanbood. Deze collectie van ongeveer 300 gedroogde planten is thans eigen dom der Linnean Society te Londen. Het is niet bekend langs welke weg Baster deze planten verwierf alvorens ze aan Linnaeus te schenken (Van Steenis-Kruseman Van Steenis, 1950). Van zijn kant deed Baster ook wel eens een beroep op de goedgeefsheid van anderen. In een brief van 13 Dec. 1766 aan Paulus de Wind schrijft hij: ,.lk hebbe tot zeker oogmerk wel eenige differente zoorten van Colubrietjes en andere kleijne West-indische Vogeltjes, groote met brillante coleuren begaaft zijnde Kapellen en Torren benoodigt", en als hij die ontvangen heeft (brief van 13 Maart 1767) Ik weete geen woorden uijt te vinden, kragtig genoeg om mijne hartelijke dankbaarheijd UWEdl te betuijgen voor een zoo kostbaar present, als het op gisteren bij mij ontfange kasje met West- indische kapellen en vogeltjes". Niet minder belangrijk was Baster's verzameling boeken. De catalogus van zijn bibliotheek en verdere verzamelingen, welke verkocht werden op 18, 19, 20, 21 en 22 Maart 1776 bevat circa 2000 nummers. De meeste werken zijn gesteld in het latijn, daarnaast een belangrijk aantal in het nederlands, engels, frans, duits, en enkele in het italiaans en spaans. Van de auteurs van medische werken noemen wij: Galenus, Malpighi, Vesalius, Camper, Albinus, Boerhaave, Steno, Hunter, Schlichting, Von Halier, Ruysch, Tulp, Mead, Gaubius, Sandifort, Vink, Harvey, Alb. Magnus, van de botanische: Commelin, Linnaeus, Burman, Bauhin, Tournefort, van de zoölogische: Swammerdam, Merian, Rösel, Gronovius, Gualtieri, Seba, Rum- phius, Valentijn, Adanson, Ellis, Slabber, Sepp, Boddaert, Sellius, Bonanni, Buffon, Lyonet, Trembley, Leeuwenhoek, Scopoli, Artedi, Rousset, Massuet, Bonnet, Fabricius. Ook komen in die catalogus diverse physische, mathe matische en chirurgische instrumenten voor, alsmede vijf microscopen1). Al mag men aannemen, dat Baster vele werken van auteurs uit zijn eigen 1) Op p. 80 no. 6 wordt vermeld ,het mikroskoopstel van Lyonet". Men moet dit aldus opvatten, dat het een microscoop naar ontwerp van Lyonet betrof. Dit was de gebruikelijke manier van uitdrukken in die dagen. In zijn studie over Lyonet wees Van Seters (1962) er op, dat er verschillende navolgingen bekend zijn. Engel (1941) was dus abuis toen hij over dit microscoop uit de nalatenschap van Baster mededeelde thans in Artis". Wat zich in Artis bevindt is de authentieke microscoop van Lyonet zelf, verworven op de veiling van Lyonet's verzamelingen in 1796. 36

Archief | 1967 | | pagina 36