Hendrik, slechts 11 dagen na elkaar in 1843 zijn gestorven) en twee klein kinderen overleefde. Adriana Zwigtman-de Vos overleed op 6 juni 1833. Het huishouden werd daarna bestierd door de tweede dochter, Maria. De oudste, Cea, had bij haar huwelijk in 1832 met Leonardus de Keyzer, de ouderlijke woning reeds verlaten. Hoe goed de 18-jarige zich van haar taak heeft gekweten en hoe dit gewaardeerd werd, kunnen wij lezen in het aan doenlijke gedichtje 13) dat haar vader schreef bij het door hem geschilderde portret, dat helaas niet meer schijnt te bestaan Op de afbeelding mijner tweede dochterMaria Zwigtman „Maria die mijn huis tot eene Martha zijt; Daar vaders leed verzacht en 't dier gezin verblijdt, Dat, om uw moeders dood, nog immer 't hart voelt bloeden, Hoezeer gij dit verlies moogt trachten te vergoeden; Zie hier uw beeldtenis, gemaald door mijne hand, Om naast uw moeders beeld te prijken aan de wand. Blijf harer waard, mijn kind, in 't prille van uw leven Volhard, in 't huisbestier haar voorbeeld na te streven Word haar in deugd gelijk; blijf mij ten troost en stut Leef tot Gods eer, uw heil, en uwes naasten nut En, opdat uw geluk zich eindloos eens vergroote, Kies U ook 't goede deel, gelijk Uw'Naamgenoote Na twee jaar echter werd Maria van haar taak ontheven; haar vader hertrouwt op 23 maart 1838 met „Maria Theodora Wijtman, oud 44 jaar, zonder beroep, wonende te Wissenkerke." Getuige bij dit huwelijk was „C. van Melle, oud 64 jaar, wagenmaker van beroep en wonende te Wissen kerke. "Dat er een goede verhouding bestond tussen Cornelis Zwigtman en zijn „aanbehuwd" vader moge hieruit wel blijken. Ook de tweede moeder is waarschijnlijk door het gezin van harte geaccepteerd, immers wanneer het eerste dochtertje van Marinus wordt geboren ontvangt zij de voornamen van haar grootvaders tweede echtgenote. Behalve als kunst- en huisschilder, is Zwigtman ook werkzaam geweest als dichter. De Rotterdamse dichter/verfhandelaar Hendrik Tollens (1780- 1856) die zelf zijn klanten in Zeeland een of tweemalen 's jaars afreisde aldus Nagtglas schijnt hem hiertoe te hebben aangemoedigd. Tollens huwde op 27 juli 1800 te Oost-Souburg met Gerbranda Catharina Rivier, hetgeen misschien mede aanleiding is geweest van zijn regelmatige bezoeken aan Zeeland, met het oog op familiebezoek e.d. 12

Archief | 1968 | | pagina 14