Een derde activiteit van Zwigtman was het lesgeven aan twee (misschien meer, doch hierover is tot nu toe niets bekend) jonge mannen uit zijn allernaaste omgeving n.l. zijn oudste zoon Marinus en zijn opvolger in het schildersbedrijf, Karei Kramer. Over hun leven en werken volgt hierna een afzonderlijke beschrijving. Het verdriet van Zwigtman Sr. over het verlies van zijn oudste zoon (de tweede zoon, Hendrik, was reeds in 1843 gestorven) zal gedeeltelijk zijn vergoed door het feit, dat hij een sympathieke opvolger vond in de vakkun dige eveneens met teken- en schildertalent begiftigde Karei Kramer. De vierde en laatste bezigheid van de actieve Cornelis Zwigtman wordt slechts vermeld in zijn overlijdensakte, waar als zijn beroep staat opgete kend „brievengaarder". Verder is hierover niets bekend, doch wel dat Pieter Verhorst, horlogemaker te Wissenkerke, (weduwnaar van Zwigtman's derde dochter, Jannetje, en daarna gehuwd met Sia Maria van Noppen, een dochter van Zwigtman's zuster Adriana) tevens kantoorhouder der Posterijen was. Mogelijk hielp Zwigtman hem bij zijn werkzaamheden Op 1 november 1866 om half 4 des morgens, overleed Zwigtman. Aangifte van overlijden werd gedaan door „Pieter Verhorst, oud 45 jaar, horloge maker, wonende te Wissenkerke en Jac. S. Tazelaar, oud 60 jaar, beroep timmerman, wonende te Wissenkerke." De weduwe Zwigtman plaatste de volgende advertentie in de Middelburg- sche Courant van zaterdag 3 november 1866 „Wissenkerke, 1 November 1866. Hedenmorgen overleed na een lijden van eenige maanden mijn geliefde Echtgenoot, de Heer CORNELIS ZWIGTMAN in den ouderdom van 84 jaren en 9 maanden. Allen, die den overledene gekend hebben, zullen beseffen wat ik in hem verlies; doch bij het klimmen der jaren troost ik mij met de hoop van een spoedig wederzien. M. T. Wijtman Wed. C. Zwigtman Eenige kennisgeving aan Vrienden buiten de Gemeente." Het leven van een werkzaam mens was ten einde. 16

Archief | 1968 | | pagina 18