WERKEN VAN CORNELIS ZWIGTMAN Nr. 1. Zelfportret van Cornells Zwigtman. afb. 1. afmetingen 36,5 x 29 cm. gesigneerd gedateerd materiaal olieverf op paneel, eigendom van de Heer P. Verhorst te Amsterdam, beschrijving Het gelaat is naar links gewend. De afgebeelde draagt een bruine, enigszins pluizige pet met zwarte klep. Voorts bestaat de kleding uit een zwarte jas, zwart vest, donkerblauwe das en wit boord. In de rechter hand houdt hij een penseel vast. Volgens de overlevering is dit een zelfportret van C. Zwigtman, doch de mogelijkheid moet niet geheel uitgesloten worden geacht, dat het door Karei Kramer is gecopiëerd. Nr. 2. Portret van Adriana Zwigtman-Vos. afb. 2. Echtgenote van de schilder. afmetingen 44 x 36 cm. gesigneerd midden rechts C. Zwigtman. gedateerd 1808. materiaal olieverf op doek. eigendom van Mevrouw J. R. van der Wal-Agelink van Rentergem te Serooskerke (W.). beschrijving Het gelaat is naar links gewend. De afgebeelde is gekleed in de zgn. „burgerdracht" van Noord-Beveland. 22) Zij draagt een wit kanten mutsje, waaruit een gouden voorhoofdsnaald van filigrainwerk, die enigszins scheef uit het midden van de muts te voorschijn komt. Dit in tegenstelling tot de Walcherse voorhoofdsnaald, die geheel links of rechts in de muts werd gestoken. Bij de muts van Adriana Zwigtman behoren gouden krullen waaraan bellen met een parel en bolle gouden spelden. Om de hals een merkwaardige zwarte band met goud en gekleurde stenen, waaraan een ruit vormig gouden slot met een grote rode steen en kleine blauwe steentjes. Voorts draagt zij een gebloemd jak met halflange mouwen, waarover een wit kanten doekje, hierbij een zwarte ceintuur met gouden gesp. De mouwen zijn versierd met een zachtblauw zijden lint. De onderarmen en de handen zijn bedekt met zwarte mitaines van boven eindigend in franje. In de handen houdt zij een kerkboek, waaraan gouden sloten prijken. De geportretteerde is gezeten op een 18e Eeuwse stoel, staande vóór een houten betimmering waarboven een schilderij, waarop een landschap met maaiers is afgebeeld. Links nog een stoel met rood kussen. 17

Archief | 1968 | | pagina 19