Nr. 3. Portret van Cea Cornelia de Keyzer-Zwigtman, oudste dochter van de schilder. afmetingen 24 x 19 cm. gesigneerd midden rechts C. Zwigtman. gedateerd 1832 materiaal olieverf op doek. eigendom van Mevrouw J. R. van der Wal-Agelink van Rentergem te Serooskerke (W.). beschrijving Het gelaat is naar links gewend. De afgebeelde is gekleed in de burgerdracht van Noord-Beveland en draagt een wit kanten mutsje en gouden voorhoofdsnaald die, in tegenstelling met het vorige portret, geheel midden op het voorhoofd onder de muts uitkomt en van een ander type is dan die van haar moeder. De latere voorhoofdsnaalden zijn aan de onderzijde bijna cirkelvormig. Voorts draagt zij gouden krullen met bellen, die enigszins gelijken op de huidige Noordbevelandse bellen, en gouden spelden. Om de hals drie rijen granaten met ruitvormig gouden slot waarin weer een granaat iaangebracht. De kleding bestaat verder uit een zwart jak met wit kanten kraagje aan de hals en wit kanten fichu. Een donkere rok of schort waarover een zwarte ceintuur met gouden gesp, voltooid het geheel. Opmerkelijk is dat dit portret niet in een ovaal is geschilderd en dat van haar echtgenoot Leonardus de Keyzer (portret nr. 4) wel, terwijl de forma ten van de schilderijtjes gelijk zijn en beiden in 1832 (dit is het huwelijksjaar van het echtpaar de Keyzer-Zwigtman) zijn geschilderd en dus als pendanten kunnen worden beschouwd. Op dit (of mogelijk een ander, thans onbekend) portret maakte Zwigtman voor de ..Zeeuwsche Volksalmanak voor het jaar 1836", blz. 110, het volgende gedicht ,,Op de afbeelding mijner oudste dochter Sia Cornelia door mij geschilderd" De grijze fabelleer, in 't oud Egypt geboren, Moog beuzien, dat Minerv', de dochter van Jupijn, Met hulp van Mulciber, door 't lot was uitverkoren, Van 's Vader zwanger hoofd de wondre vrucht te zijn; Hier geldt de daad voor schijn; dit welgelijkend beeld Is, 't Godendom ten spijt, uit 's vaders brein geteeld. Nr. 4. Portret van Leonardus de Keyzer, schoonzoon van de schilder. afmetingen gesigneerd gedateerd materiaal 24 x 19 cm. midden rechts, C. Zwigtman. 1832. olieverf op doek. 18

Archief | 1968 | | pagina 20