WERKEN VAN MARINUS ZWIGTMAN Nr. 1 Portret van een onbekende vrouw. afmetingen gesigneerd gedateerd materiaal eigendom van 102 x 71,5 cm. naar M. Zwigtman 1841, K. Kramer 1851. 1841 en 1851. olieverf op doek. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Bruik leen aan het Zeeuws Museum te Middelburg, beschrijving Het gelaat is naar rechts gewend. De afgebeelde draagt de burgerdracht van Noord-Beveland met witte kanten muts, kleine gouden krullen, spelden en krentebellen. Deze werden zo genoemd naar de granaat- jes die er ter versiering op zijn aangebracht. Om de hals drie rijen granaten met rond gouden slot, waarin ook granaten zijn verwerkt. De gouden voor- hoofdsnaald komt in het midden van het voorhoofd onder de muts te voor schijn. Het jak is bruin met stippen in rood, geel en zwart en heeft naar de mode van die dagen zeer wijde mouwen. Eigenaardig is dat zij een witte kanten kraag draagt óver een donkerblauw met rood en wit omslagdoekje. De kraag is gesloten met een gouden broche. Voorts een donkerblauwe rok of schort met een zwarte ceintuur en gouden sluiting, ditmaal rechtstandig bevestigd. Het portret is in een ovaal geschilderd. Nr. 2. Portret van een onbekende vrouw. afb. 6. afmetingen gesigneerd gedateerd materiaal olieverf op doek. eigendom van de Heer M. P. A. Markusse te Wissenkerke. beschrijving Het gelaat is recht naar voren gewend. De kleding is de Noordbevelandse burgerdracht van omstreeks 1855. De afgebeelde draagt een witte kanten muts (waaruit een geschulpte zwarte ondermuts te voor schijn komt) met gouden krullen, spelden en krentebellen; voorts de gouden voorhoofdsnaald midden op het voorhoofd onder de muts uitkomend en om de hals drie snoeren granaten met rond gouden slot waarin granaten zijn verwerkt. Het jak in rood en groen heeft strakke mouwen die met zwart band (waarschijnlijk fluweel) zijn afgezet. Een gebloemde omslagdoek wordt gedragen óver een kanten kraagje, het omgekeerde dus van het hier- voren beschreven costuum. De groene rok of schort wordt bijeengehouden door de ceintuur met gouden sluiting, ditmaal weer horizontaal gedragen. Volgens de mondelinge overlevering was dit portret gemaakt door ,,de leer meester van Kramer", doch daar dit werk niet van de hand van Cornelis 28

Archief | 1968 | | pagina 34