5. Hendrik Karei, geboren op 12 juli 1868 te Wissenkerke, overleden aldaar op 9 augustus 1933. De oudste zoon Jacob en de jongste zoon Hendrik kregen teken- en schil derlessen van hun vader. Van Jacob is o.m. een keukeninterieur bekend en Hendrik assisteerde zijn vader bij het maken van de wandschilderingen in de ..Stadswijnkelder" te Kortgene, genoemd achter de nrs. 16 t/m 18, K. Kramer. Bijzonder aardig is een schetsboekje, waarin Karei verschillende dorpstypen (voorzien van commentaar, naam en toenaam) tekende; zie afbeelding nr. 7 met bijschrift,,den ouden Heer Vader met Izak de Moor hem een uitbrander gevende". Ook komt daarin onder meer voor een gezette figuur met bijschriftCees van Melle. Dit stelt waarschijnlijk de wagenmaker, stiefvader van C. Zwigtman, voor. Met veel humor tekende hij zijn dorps genoten. De pratende of kijvende vrouwtjes zijn belangrijk om de afbeelding van het oude Noordbevelandse costuum. Sommige van hen dragen zelfs nog de langvergeten schelphoed, die aan de thans ook verdwenen kaphoed voorafging. Voor vele Zeeuwen zullen de soldaten te paard en de pauwen die de hek- palen van de „Hoge Hoeve", afb. 8, te Kamperland sieren, geen onbekenden zijn. Het hek zelf is onlangs vervangen door twee wagenwielen... De boven genoemde figuren werden door Karei Kramer beschilderd; hoewel zij vele malen werden overgeschilderd, hebben ze nog iets van hun oorspronkelijke toestand behouden. Curieus is het feit, dat zowel Zwigtman als de Kramers na afloop van een verfbeurt aan een boerderij, aan de eigenaar daarvan vroegen de schuur deuren te mogen decoreren. Helaas zijn hier geen voorbeelden meer van overgebleven. Meestal hadden deze schilderingen een sterk perspectivische werking met een „trompe 1'oeil" effect, zoals ruiters te paard, een meisje over een onderdeur kijkend, e.d. Karei Kramer signeerde zijn werken niet dikwijls. Het is bovendien opval lend dat hij niet altijd dezelfde handtekening zette. Soms gebruikte hij de sierlijke ouderwetse letters die veel gelijkenis vertonen met die van Cornelis Zwigtman, dan weer tekende hij met een rechtstandig, grover lettertype. Op een foto met vier pijprokende mannen staat links Karei Kramer en lechts zijn zoon Hendrik afgebeeld, in het midden twee schildersknechten. Kramer Sr. onderscheidt zich van de anderen door een baard (ook in die dagen geen algemene mode) en een palet met penselen, de overigen zijn met schilderskwasten uitgerust (afbeelding 9). Evenals zijn leermeester Cornelis Zwigtman heeft hij in zijn vrije tijd een bewonderenswaardige ijver aan de dag gelegd. Behalve werken naar het leven, zijn van hem ook vele copieën bekend, die hier echter buiten beschouwing zullen blijven. Op 6 januari 1918 overleed hij te Wissenkerke. 31

Archief | 1968 | | pagina 37