Nr. 7. Dubbelportret van Cornells Zwigtman en Karel Kramer. afmetingen 21 x 17 cm. gesigneerd gedateerd materiaal olieverf op paneel, eigendom van de Heer P. H. Kramer te Zeist. beschrijving Zwigtman is afgebeeld achter zijn schildersezel. Hij heeft een palet in de hand, waarop een dubbele paletdop. Hij draagt een bril met ovale glazen, een fraaie zwarte pet, een zwarte bef en een hoge, ronde kraag waaruit een wit boordje steekt. Karei Kramer staat achter hem met een rol papier in de hand. Hij heeft de ronde, zwarte pet enigszins scheef op het hoofd gezet. Zijn kleding bestaat uit een zwart costuum met rode das, hij draagt gouden oorringen en gouden hemdsknopen. Op de grijze muur die als achtergrond dient, hangt een schilderijtje voorstellende een man met muts op, die twee glazen voor zich heeft staan. Volgens de mondelinge overlevering zouden de schilders elkaar hebben geportretteerd; zij moeten zich dan echter wel aan eikaars werkwijze hebben aangepast, aangezien het werk van één hand lijkt te zijn. Nr. 8. Portret van een onbekende vrouw. afmetingen 30 x 34 cm. gesigneerd midden rechts K. Kramer. gedateerd 13 februarij 1865. materiaal olieverf op paneel. eigendom van Mej. A. A. van der Poel te Middelburg. beschrijving Zittende figuur. Gelaat naar voren gewend. De afgebeelde draagt de muts van de Noordbevelandse hoerendracht, (waaruit een zwarte, geschulpte ondermuts even te voorschijn komt) van hetzelfde model als portret nr. 6, K. Kramer, met gouden krullen, krentebellen en spelden. Het costuum lijkt echter meer op burgerdracht en bestaat uit een blauw jak, aan de mouwen afgezet met een zwart fluwelen band, witte beuk, doek met rode en blauwe bloemen en roodbruine rok of schort. Om de hals granaten met gouden slot. Opmerkelijk is, dat hier de voorhoofdsnaald ontbreekt. De zwarte ceintuur met het gouden sieraad ontbreken eveneens, een gestrikt lint dient ter sluiting van het jak aan de voorzijde. Behalve de muts gelijkt 'dit costuum op dat van portret nr. 2, M. Zwigtman, afb. 6. Nr. 9. Portret van een onbekend meisje, afb. 11. afmetingen gesigneerd gedateerd materiaal eigendom van 41 x 30 cm. rechts onder Karei Kramer. 1857. olieverf op doek. de Heer M. P. A. Markusse te Wissenkerke. 34

Archief | 1968 | | pagina 40