Er bevinden zich nog drie landschappen in de „Stadswijnkelder" n.l.: Landschap met vaart; Twee boerderijen en jager; Watergang met koeien; en Landweggetje met schapen. Deze zijn van de hand van de jongste zoon Hendrik Kramer en door deze gesigneerd. Ofschoon de nrs. 16 t/m 18 door Karei zijn ondertekend, schijnt hij slechts toezicht op dit werk te hebben gehouden en zijn ze in hoofdzaak door Hendrik geschilderd. Er is een groot doek verloren gegaan bij de ramp van 1953 en één kleiner formaat dat tussen twee ramen aan de binnenzijde van de voorgevel was aangebracht; dit laatste verdween bij de verbouwing. De doeken werden op bestelling gemaakt, alle tezamen voor 100, Gaarne betuig ik hier mijn dank aan alle eigenaressen en eigenaars van werken van de Noordbevelandse schilders die mij ontvingen, van gegevens voorzagen en toestemming gaven tot fotograferen; de Heren M. W. van Arenthals te Kats en H. L. de Kater te Wissenkerke voor het verschaffen van adressen; J. Kluiver te Moordrecht die mij op het Rijksarchief te Middelburg niet alleen wegwijs maakte in de burgerlijke stand van Wissenkerke, maar tevens wees op een koopakte en enige gedichten van C. Zwigtman; I. Lamain te Middelburg die zo bereidwillig was de foto's te maken; Dr. P. K. van Daa- len te Middelburg voor veel goede raad en N. van Bohemen te 's-Gravenhage die door restauratie op twee schilderijen in het Zeeuws Museum de hand tekeningen van C. Zwigtman en K. Kramer te voorschijn deed komen, hetgeen de eigenlijke aanleiding was tot dit onderzoek. LITERATUURLIJST 1) Jonkvr. S. Coilot d'Escury ..Twee voor de kleederdracht van het land van Hulst merkwaardige schilderijen van J. R. Haak". Jaarboek Vier Ambachten 1931, blz. 73 en 74. 2) Inventaris Lasonder, nr. 2747, folio 42. 3) Zie op blz. 10 .contract nuptiaal" waar Sia de Moor aanstelt als voogd over haar minderjarige kinderen o.m. Jan de Moor, landman onder Cats woonagtig. 4) Inventaris Lasonder nr. 3682. 5) J. Immerzeel: (,De levens en werken der Hollandsche en Vlaamsche kunstschilders, beeldhouwers, graveurs en bouwmeesters van het begin der vijftiende eeuw tot heden", gedrukt bij J. C. van Kesteren, Amsterdam, 1843, deel III, blz. 262. 6) L. J. Bol Inleiding voor catalogus van de tentoonstelling Johannes Hermanus Koekkoek", blz. 2. Deze tentoonstelling werd van 15 juni tot 31 augustus 1963 in het Zeeuws Museum te Middelburg gehouden. 37

Archief | 1968 | | pagina 43