gevolg kapitein Robert Sidney, de broer van de Vlissingse gouverneur. Philip heeft niet lang gouverneur mogen zijn. !n een slag bij Zutphen werd hij in september 1586 ernstig gewond. Hij stierf 17 oktober van hetzelfde jaar. Meer nog dan tijdens zijn leven werd hij na zijn dood geëerd. Hoewel slechts 32 jaar oud werd hij het voorbeeld van de renaissance-dichter, van de strijder voor het protestantisme, van de cavalier. In de schaduw van zijn beroemde broer moest Robert Sidney leven, die in 1588 sir William Russell als gouverneur van Vlissingen opvolgde. Hoe zal iemand zich voelen die steeds weer zijn broer als voorbeeld krijgt? ,,Perge, perge, my Robin", (zet door, zet door Robert, eigenlijk Roodborst(je) naar zijn rossig haar) en vader, Henry Sidney, beveelt hem de leiding aan van zijn geliefde broer, na hem op de kinderlijke vreze tot God gewezen te hebben. Verder in de brief zegt zijn vader nog eens van Philip Ik spreek zonder vleierij over hem of over mijzelf, maar hij heeft de meest zeldzame deugden die ik ooit in iemand heb gevonden. Robert is op dit moment 1581 op een tournee door Europa. Eerder, op 1 november 1580, schrijft hij zijn vader vanuit Praag. Het was de ge woonte dat jonge edellieden om 'hun opvoeding te voltooien een grote reis door Europa maakten. Robert is van plan zijn reis te vervolgen naar Italië en daarna naar Frankrijk te gaan. Hij schrijft verder nog, dat Philip hem heeft aangeraden uit te zien naar goede oorlogen, dat wil zeggen naar oorlogen die de zaak der protestanten steunden, en daaraan mee te doen. Zijn vader geeft hem suggesties voor verdere reizen, met een opmerking dat de Nederlanden in een onherroepelijk verloren situatie verkeren. Aan het slot van zijn brief zegt hij dat Robert alleen door ondervinding zijn gebrek aan wetenschappelijke vorming door zijn vele afwezigheid van Oxford kan leren kennen. Hij verzoekt hem verder de groeten te doen aan o.a. de christen-humanist en leermeester Languet, van wie een prachtig portret op Penshurst Place, het stamslot van de Sidney's in Kent, hangt. Robert, geboren in 1563, wordt voor het eerst genoemd als hij negen jaar is; er wordt dan over een satijnen broek en linnen kielen van een purper kleur gesproken. Een jaar later was hij in het bezit van boog en pijlen en een schrijfboek voor Latijn op school. Reeds in 1575 gaat hij naar Oxford, waarbij hij wordt vergezeld door Griffin Whitfield en Rowland White. Het is White die later in zijn dienst komt en zijn vertrouwde vriend wordt. Hij heeft een overvloed aan prachtige kleren. In 1576 kreeg hij van Philip een fluwelen hoed met een gouden band en witte en blauwe veren als kerst geschenk. Heel zijn leven door is hij bijzonder op mooie kleren gesteld. Wij krijgen niet de indruk, dat in de jaren na 1580 Robert de weg inslaat van zijn broer, die reeds op jeugdige leeftijd met allerlei diplomatieke mis sies wordt belast. Tijdens het verblijf van Leicester in de Nederlanden krijgt hij militaire ervaring. Verder houdt hij aan het strijdgewoel in ons land de 50

Archief | 1968 | | pagina 56