somewhat of a by-play in which she stands not so will pleased with you". Het is wel duidelijk dat hij aan het hof geen schitterende rol zou vervullen, het ligt gewoon niet in zijn aard de rol van hoveling te spelen. Achter de houding van de koningin schuilen waarschijnlijk diepere motieven. Elizabeth was geen vrouw om iets te vergeten. Nooit zal de brief uit haar herinnering zijn vervaagd waarin Philip Sidney haar smeekt niet met Anjou te trouwen. De oprechtheid, zo men wil openhartigheid van de jonge dichter en diplo maat met een zeker fanatisme vermengd moeten haar zeer hebben geïrriteerd. Het is of deze irritatie van Elizabeth doorwerkt op Robert. Stel selmatig worden zijn verzoeken om verlof naar Engeland uitgesteld of ge weigerd. Het is telkens of het een heel grote gunst is als hij naar zijn vrouw en kinderen mag terugkeren. Liever dan naar de banketten aan het hof te gaan, zorgt hij voor zijn bezittingen. Hij had niets in zich van de playboy en gunsteling Essex, die wel veel moeite heeft gedaan om Robert naar Engeland te doen terugkeren. Maar zelfs hem gelukte het niet. Intussen vervulde de gouverneur zijn ambt zo goed mogelijk in de nog steeds turbulente jaren na 1590. In 1591 vraagt Maurits hem of hij met een goede compagnie wil helpen bij een belegering van Hulst. Een jaar later is de situatie in Vlissingen goed, maar er is wel gebrek aan kruit. De vraag wordt gesteld wat er met de sleutels van de stad moet worden gedaan nu Sidney aanwezig is. Het was namelijk gewoonte dat bij verkiezing van een nieuwe burgemeester de sleutel werd overhandigd. Tevoren had George Gilpin, de Engelse agent te Den Haag een memoran dum opgesteld waarin de taak van de gouverneur wordt omschreven ,,with no wish to lay down the law to a person of your quality and experience". Verschillende punten van dit memorandum hebben betrekking op de goede verstandhouding tussen magistraat, burgers en soldaten. De soldaten moeten goed worden betaald, dan hebben de burgers geen reden tot klachten ,,and this will be the best way to win their hearts". Ten slotte wil Gilpin de gouverneur niet vervelen maar geeft hem toch de spreuk van Salomo door de vreze des Heren is het beginsel der wijsheid (initium sapientiae timor domini); daarom zal de ware godsdienst op goede wijze moeten worden uitgeoefend. Over het algemeen was de verstandhouding tussen Zeeuwen en Engelsen niet zo best. In een van de brieven heet het, dat zij nooit van enige goede wil ten opzichte van Hare Majesteit hebben blijk gegeven of tegen welke Engelsman dan ook. Het is onmogelijk wijn te maken uit schepen vol azijn. Hoe de verhouding van Robert tegenover Maurits is, wordt niet duidelijk, maar wel dat de verstandhouding met prinses Louise de Coligny uitstekend is. Had zij ook niet de dood van Philip vergeleken met het verlies van een broer? In 1592 is Maurits bereid de bovenste verdieping van zijn huis te 52

Archief | 1968 | | pagina 58