Vlissingen aan Robert af te staan, alleen moeten bepaalde kamers voor zijn stiefmoeder, Louise de Coligny, blijven gereserveerd. Tussen de bedrijven door zijn er diplomatieke missies naar Frankrijk in 1594 en 1596. Om zijn vrouw te troosten over de eerste missie schrijft Robert 26 October 1593 Er is geen schat mij zo dierbaar dan de liefde voor jou en onze kinderen. Maar deze reis is absoluut noodzakelijk en ik kan mij er niet aan onttrekken zonder mijn reputatie in gevaar te brengen en daarmee de beloning voor bewezen diensten. Je bent getrouwd, mijn lieve Barbara, met een man die zo nauw is betrokken bij 's werelds loop, dat ik mij niet kan veroorloven mij terug te trekken zonder het lot verder uit te dagen, aldus een vrije vertaling van zijn brief. In 1595 krijgt hij berichten uit Engeland dat al zijn kinderen de mazelen hebben. Hij heeft ernstig gebrek aan geld, waarom hij zijn vrouw schrijft dat het huishouden te groot is met een personeel bestaande uit elf vrouwen en twee mannen. Het moet hem welkom zijn geweest dat de beslissing van de Staten van Zeeland hem tapijten aan te bieden, vervaardigd door de bekende tapijtwever De Maeght, veranderd wordt in een geschenk van 3000 gulden. Later in 1612 is dit eveneens het geval. Het karakteristieke van de briefwisseling is dat zakelijke en persoonlijke dingen elkaar afwisselen. De ene keer verneemt hij dat Hulst „shamefully" is overgegeven (1596), dan weer krijgt hij bericht dat de tuin te Penshurst er goed voor staat; hij wil enige bomen opzenden. Wanneer zoon William be gint te lezen schrijft hij Barbara geen leermeester te kiezen voor hij is teruggekeerd. Hij denkt aan een Fransman als onderwijzer, eerder dan aan de jongelieden uit Oxford, die de scholen alleen maar hebben gezien en in de meeste zaken nog zelf moeten worden onderwezen. In 1597 vermaant Robert Barbara alleen voor de meisjes te zorgen, want hij weet beter wat goed voor de jongens is. Later schrijft hij dat hij iemand uit de omgeving van Vlissingen als onderwijzer op het oog heeft, die high en low dutch spreekt, Frans en enig Engels en verder Latijn en Grieks. De jaren rond de slag bij Nieuwpoort bezorgen hem vele moeiten. De vijand dringt steeds meer op naar Oostende. Wanneer Sidney tijdens de slag terugkeert naar zijn post te Vlissingen, gaan er geruchten over lafheid en aan het Engelse hof „there was distasteful talk". Elizabeth die hem in 1600 toestemming geeft met verlof naar Engeland te keren wegens zijn slechte gezondheid, laat blijken, dat Robert zal moeten boeten als dit alleen maar een voorwendsel is. Op 4 april 1603 wordt te Vlissingen de troonsbestijging van koning Jaco bus geproclameerd. De burgemeesters van Vlissingen nemen deel aan de plechtigheid. Elizabeth's laatste jaren waren jaren van pijn en ellende, lichamelijk en geestelijk. Denk bijvoorbeeld aan de opstand van Essex, die door Robert 53

Archief | 1968 | | pagina 59