Sidney tot overgave moest worden gedwongen. Met de regering van Jacobus keert het getij voor Robert. Hij wordt baron en in 1605 krijgt hij de titel Viscount Lisle, in 1618 zelfs de titel Earl of Leycester. James maakt in een artikel 3) over Robert de opmerking, dat niets Elizabeth meer gegriefd zou hebben dan de wetenschap dat Robert de naam zou krijgen van haar gunste ling en geliefde, die aan het einde van 1585 en de eerste maanden van 1586 als een vorst in de Nederlanden werd binnengehaald. Jacobus begint een andere politiek; via de agent Nicolas de Scorza laat hij Spanje polsen over vredesonderhandelingen. Hij doet dit zo in het geheim, dat zelfs Sir William Browne, de plaatsvervanger van Sidney in Vlissingen van niets wist, ofschoon deze stad toch de „whispering gallery of the Netherlands" was. Onder het gezelschap dat Jacobus komt bezoeken is weer de Zeeuw Valcke. De gezanten nemen de gelegenheid te baat om over hulp voor ontzet van Oostende te spreken, maar krijgen te horen dat het gepaster is naar wegen tot vrede dan naar die tot oorlog te zoeken. De val van Oostende in 1604 heeft dezelfde indruk gemaakt als de val van Antwerpen in 1585. In de annalen van de krijgsgeschiedenis is het beleg van Oostende een evenement van eerste rang. Browne, die met een Neder landse vrouw was getrouwd en sympathie voor de Nederlanders koesterde, voelde aan dat er ten opzichte van de positie van de pandsteden bij een eventuele vrede tussen Spanje en Engeland een vreemde situatie zou ont staan. Bij het vredesverdrag tussen Spanje en Engeland van 1604 werd bij arti kel 5 geregeld dat de pandsteden niet werden opgegeven in verband met de bestaande tractaten, maar dat de Republiek tijd zou worden gelaten om vrede met Spanje te sluiten. Vlissingen was de sleutel van de Schelde. Maar wat moest er nu gebeuren als Spaanse schepen naar Antwerpen Spaans gebied wilden varen, terwijl de Zeeuwen de passage als een bulldog bewaakten. De blokkade van de Vlaamse kust door Zeeuwse en Hollandse schepen was een ander maar niettemin belangrijk punt. Browne, soldaat met Nederlandse krijgskundige opleiding, stelde vragen. Wat gaat er gebeuren wanneer Spaanse en Nederlandse schepen op kanon afstand van Vlissingen met elkaar in botsing komen Vlissingen was immers een Engelse stad. Zijn de stromen bij Vlissingen neutraal gebied Stel het geval dat een Spaans schip zijn toevlucht zoekt in de pandstad Vlissingen. Men begint te merken dat Engeland zich gaat terugtrekken van de zaak der Nederlanden. Hier liggen de kiemen men denke aan de concurrentie op de wereldzeeën en de opvattingen van Jacobus over het protestantisme voor de twee Engelse oorlogen tegen de Nederlanden in de 17e eeuw. De brieven van Browne, in de moeilijke jaren na 1604, toen de wind zich tegen de Republiek keerde, geven in hun dagelijkse verslagen ,,the drama of the birth of a new nation in Europe". Philips III van Spanje wilde de hand- 54

Archief | 1968 | | pagina 60