(1942), 1 trompe-Foeil met werken van Pieter Gilissen te Middelburg (1754), 33 afdrukken met etsen van Rudolf Schönberg (1936-1940), 2 fotoalbums van de Ambachtsschool te Middelburg (1914-1939). 1 gouache sluiting dijkgat bij Kruiningen door Jan Melse (1953), 1 ets van de Grote Kerk te Veere door Toon de Jong (1912). 1 lithografische steen Nieuw- en St. Joosland gebruikt bij het sa menstellen van de atlas Kuyper 1866). Munten en Penningen De conservator drs. C.J.F. Klaassen bericht als volgt: Het in 1996 aangeboden muntgewichtdoosje van Maerten du Mont, muntge- wichtmaker te Middelburg, die tevens ook verbonden was aan de Munt van Zee land in Middelburg voor het justificeren van de weegschalen, is door ons Ge nootschap verworven. Een publicatie over dit zeldzame muntgewichtdoosje uit 1623 met 25 dubbel gemerkte gewichten is in voorbereiding. Van de heer mr. M. Bloemendal uit Dordrecht mochten wij wederom een collec tie ontvangen van 120 Romeinse munten als geschenk voor ons numismatische kabinet. Deze collectie is voor het merendeel opgegraven in Eist (Over-Betuwe) en bestaat voornamelijk uit Romeinse munten, die geslagen zijn in Antiochië, Alexandrië en Heracleo. Het geld was door leden van een overgeplaatst legioen- deel mede genomen naar de omgeving van Nijmegen en afkomstig uit het oost bekken van de Middellandse Zee. Soldaten uit dit legioen werden eind 3e eeuw overgeplaatst en gestationeerd in de Betuwe en brachten dit geld hier in circula tie. Bij de collectie was ook aanwezig een antoninianus van de -soldatenkeizer Carau- sius (287-293 A.D.). die uit het Zeeuwse kustgebied afkomstig zou zijn. Over stempelsnijders en stempels van munten werd op verzoek een verslag gege ven betreffende de nalatenschap van de Middelburgse stempelsnijder Du Pré (in dienst 5 maart 1687 en overleden 22 maart 1722), waarvan na zijn overlijden zijn atelier op order van de Muntmeester en de Gecommitteerde Raden is verzegeld en geïnventariseerd door de Smidsmeester en de eerste opziener. Door dit proces verbaal was het mogelijk een uniek inzicht te krijgen in de voorraad poincoenen. die gebruikt werden voor het vervaardigen van Zeeuwse muntstempels. Van de conservator van "Het Nederlands Muntmuseum' werd een collectie van 16 bezoekerspenningen voor onze verzameling verkregen. Deze zijn in dank aan vaard. In het kader van de studie Prehistorische Archeologie heb ik deelgenomen aan een college door dr. J.P.A. van der Vin van het Penningkabinet te Leiden, over de muntpolitiek voor en na de slag van Actium (2 september 31 voor Christus), op hel eind van het tweede Triumviraat. Uit de muntvondst, gevonden bij het Neha- lenniaheiligdom in Domburg, is een denarius, oorspronkelijk afkomstig van de uitbetaalde soldij aan de schepelingen van deze slag, in de collectie van het Ge nootschap aanwezig. (Relhaan Macaré 1838, pl 1. no 3). Onderafdeling Handschriften De conservator mr. W. Dirksen bericht als volgt: De nieuwe beschrijving van de handschriften in de Zeeuwse Bibliotheek (zie het verslag over 1996) werd voortgezel. Er waren geen aanwinsten voor de verzame ling handschriften. 123

Archief | 1999 | | pagina 133