tussen de 50 en 130 zeemijlen ten westen van het eiland St. Marie, wisten de Zeeuwen op 11 december 1630 een Portugees karveel met 40 last suiker te ver schalken27. Na de succesvolle verovering van de Nostra Seignora de Bon Voyage dat op de route tussen de Bahia de Todos los Sanctos in Brazilië en Lissabon minder fortuinlijk was dan haar naam deed verwachten, werden alle gevangen genomen Portugezen op vier na overgebracht naar de Middelburg. Vanuit het ka perschip namen 26 of 27 van de ongeveer 90 opvarenden vervolgens plaats in de prijs waarna beide schepen de thuisreis aanvingen. Na enkele weken gezamenlijk noordwaarts gevaren te hebben, kwamen zij op 4 januari 1631 in het zicht van de Scilly eilanden. Met gebruikmaking van de mogelijkheden die het verdrag van Southampton de kapers bood. besloot Har- denberch via de Engelse zuidkust oostwaarts te koersen waarna zij de volgende dag, op 6 januari 1631. ter hoogte van Dartmouth zeventien zeilen bespeurden. Hoewel vermoed werd dat het om Hollanders ging besloot Hardenberch voor zichtigheidshalve naar de vloot te varen om te verkennen of de kust veilig was. Indien het inderdaad om landgenoten zou gaan, zou hij om konvooi verzoeken en werd de prijs door middel van een signaal verzocht zich eveneens bij de koop vaarders te voegen. Mochten hel echter vijanden blijken te zijn dan zou de Mid delburg een waarschuwingsschot lossen om zo snel mogelijk de haven van Dart mouth binnen te lopen. Nog voor Hardenberch echter contact had kunnen leggen met de onbekende schepen maakten drie bodems zich uit de vloot los en kwamen dreigend op de Zeeuwen af. Hel bleken Duinkerkers te zijn die zich opmaakten voor een gevecht. Terwijl de Nostra Seignora de Bon Voyage, gewaarschuwd door het afgesproken kanonsschot, haar steven naar de Engelse kust wendde, be gonnen de Vlamingen op een afstand van ongeveer een half uur gaans van de rede van Dartmouth op de Zeeuwen te vuren. Ondanks deze vijandelijkheden wisten de Zeeuwen het prijsschip af te meren in een baai te Blackpool op onge veer twee mijl westwaarts van de haven van Dartmouth, en het schip met een ka bel aan een boei te bevestigen om te voorkomen dat het afdreef. Behendig schoof de Middelburgachtervolgd door de Duinkerkers, vervolgens tussen de Portugese prijs en haar belagers. Nadat Daniël Hardenberch in een gevecht van twee uur een voltreffer wist te lossen die dwars door het Duinkerkse admiraalsschip heen ging, kapte deze laatste zijn anker en droop zeewaarts af. Inmiddels had één van de Portugezen, gebruik makend van de door het ge vecht ontstane verwarring, kans gezien een kapmes te bemachtigen waarmee lhj de kabel probeerde door te snijden. Deze poging werd echter voortijdig verijdeld waarna de gevangene overmeesterd en opnieuw ingerekend werd. Ook een tweede aanval werd door Hardenberch met succes afgeweerd waarna de Vlamin gen het definitief opgaven en voorgoed uit het gezichtsveld van de Zeeuwen ver dwenen. Met behulp van enkele plaatselijke vissers die. aangelokt door hel ka nongebulder. inmiddels waren toegesneld werd de Nostra Seignora de Bon Voyage in de avond van 6 januari 1631 naar Dartmouth gesleept waar Harden berch na inspectie van de geleden schade besloot zodra het maar mogelijk was de thuisreis naar Middelburg aan te vangen. 27. Hel navolgende relaas is gebaseerd op de getuigenverhoren in PRO. HCA 13/49 ff.262v-266v. 21 februari/3 maart 1631. HCA 13/49 ff.281 v-282v. 8/18 februari 1631. HCA 13/49 ff.282v-286r. 9/19 februari 1631. HCA 13/49 ff.284v-286r. HCA 13/49 ff.286r-!86v. 11/21 februari 1631 en PRO. HCA 13/234. 42

Archief | 1999 | | pagina 52