Frederik V arriveerde de Spaanse ambassadeur Don Carlos Coloma in januari 1630 in Londen, hetgeen op 25 november 1630 resulteerde in hel Verdrag van Madrid. Hoewel de inhoud van hel verdrag dat de vredestoestand tussen Spanje en Engeland herstelde niet wezenlijk anders was dan de vrede die beide mogend heden in 1604 hadden gesloten, werden op verzoek van de Engelsen aangaande de kaapvaart nu zekere termijnen in acht genomen waarbinnen de veroverde buit alsnog aan de kapers zouden toevallen32. Genomen prijzen zouden wederzijds worden gerestitueerd zodra de vrede officieel was afgekondigd, of ten minste na vijftien dagen indien het buitschepen betrof genomen in the Narrow Seas, drie maanden voor prijzen genomen tussen de Narrow Seas en de Azoren en wel een jaar voor prijzen veroverd bezuiden de evenaar. Door het verdrag van Madrid, dat een belangrijke overwinning voor Olivares betekende, was Engeland opnieuw geneutraliseerd. Waar voorheen alleen Zeeu wen en Hollanders de voordelen van het aandoen der Engelse kust genoten, werd nu ook voor de onderdanen van Filips IV van Spanje en Portugal een verbinding over zee gerealiseerd. In het vervolg kon het transport van troepen en gelden tus sen Spanje en Vlaanderen weer veiliger geschieden terwijl het bovendien moge lijk was hiervoor Engelse schepen te charteren. Toch reikten de ambities van Oli vares aanzienlijk verder dan een welwillende neutraliteit alleen. Met als lokaas de erkenning van Frederik V als keurvorst van dc Palts, waarover in hel vredes verdrag van 1630 niets was opgenomen, tekenden Olivares en Sir Francis Col- tington reeds op 12 januari te Madrid in het geheim een offensieve alliantie tegen de Republiek die aan beider vorsten ter bekrachtiging kon worden voorgelegd5'. Door de zogenaamde Cottington Treatygericht op de verdeling van de Ver enigde Provinciën, lag voor de Republiek een bedreigende marinesamenwerking tussen Spanje en Engeland in het verschiet. Indien Karei I dit verdrag onderte kende zouden de Engelsen tegen betaling van een maandelijkse som van 100.000 escudos de konvooien tussen het Iberisch schiereiland en Vlaanderen verzorgen waarbij zij dc Spanjaarden openlijk tegen aanvallen van Staatse bodems te hulp zouden snellen. Nu door de politieke volte-face van Karei I was gebleken dat het verdrag van Southampton, dat overigens toch al weinig meer had opgeleverd dan enkele mis lukte vlootexpedities naar Cadiz, voor de Republiek een kostbare aangelegenheid geworden was waarvan zij maar weinig vruchten had kunnen plukken, restte toch de vraag welke betekenis nog aan de in 1625 gemaakte afspraken mocht worden toegekend'5'. Bleef de inhoud van het verdrag van Southampton voor zover het Nederlandse aangelegenheden aanging gehandhaafd of vervielen nu ook de door Holland en Zeeland gewenste steunpunten aan de Engelse kust - wellicht het be langrijke praktische voordeel dat de Nederlanders van het bondgenootschap had- 32. Davenport, European Treaties305-314. Zie voor deze termijnen ook PRO, SP 94/35 lï. 39r- 40v, Dorchester aan Cottington, 27 seplember/7 oktober 1630. 33. S.R. Gardiner. History of England from the Accession of James I to the Outbreak of the Civil War 1603-1642 7 (1629-1635) (London 1884) 176-177. J.H. Elliot, The Count-Duke of Olivares. The Statesman in an Age of Decline (Yale 1988) 403-405 en 507-508. 34. Winkel-Rauws, Nederlandsch-Engelsche samenwerking, 193-195. Israel, The Dutch Republic and the Hispanic World 115-116 en 191 -192. 45

Archief | 1999 | | pagina 55